Uniformy budoucnosti nebudou potřebovat čistírny a pračky. | foto: David Goldman, AP

Svět bez špinavého prádla se blíží, armáda vyvíjí samočisticí uniformy

  • 15
Můžete se plížit blátem nebo ležet pod netěsnícím motorem náklaďáku a pak klidně v tom samém oblečení přijít do jídelny na oběd, aniž byste budili pohoršení? Americká armáda pracuje na materiálech, které možná trochu nadneseně udělají ze světa místo bez špinavého prádla.

Výrobci automatických praček a pracích prášků by sice asi tak nadšení nebyli, ale pro všechny ostatní by na světě bez špinavého prádla bylo přinejmenším o jednu starost méně.

Americká armáda v tom však vidí nejen komfort, ale především úspory. Ušpinění uniforem se vojáci opravdu nevyhnou. Na provoz čistíren a prádelen na základnách po celém světě dávají americké ozbrojené síly stovky milionů dolarů ročně. Navíc je to významná logistická zátěž. Ale hledejte "prověřenou" čistírnu třeba uprostřed afghánských hor, když máte za sebou několik dní tvrdého boje v tom asi nejprašnějším prostředí vůbec.

Bláto, prach, voda, oleje, nafta i chemikálie. Tomu všemu by měla odolat nová speciální tkanina, kterou vyvíjí a testují americké vojenské laboratoře. Jejím zázračným prvkem, jenž to umožní, je superodpudivá vrstva založená na nanotechnologiích.

Lotos, lilie a vodoměrka

"Jako otec čtyř dětí plně chápu výhody samočisticího oblečení, hlavně když se ohlédnu zpět do časů, kdy mé děti byly ještě malé," říká fyzik Quoc Truong z vojenského výzkumného centra americké armády NATICK, který projekt vede.

Šéf projektu samočisticích uniforem Quoc Truong z vojenského výzkumného centra americké armády

Studií takzvaných "superolefobických" povlaků pro textilie se zabývá od roku 2007 společně s Technologickým institutem Massachusetts a průmyslovou společnosti Luna Inovations. S úkolem "vymyslet oblečení, které američtí vojáci nebudou muset prát", prý kdysi za ním přišel generál ve výslužbě John Caldwell.

A klíč k poznání hledali vědci v okolní přírodě. Studovali například list lotosu a květ lilie, kachní peří nebo nohy vodoměrek, které bezstarostně kloužou po hladinách kaluží. Objevili přitom opakující se "pupínkovité" struktury a pozorovali a měřili, jak na těchto mikro- a nanostrukturách a pod jakým úhlem se zachytávají nebo respektive nezachytávají kapky.

A výsledkem je speciální látka pro úpravu tkanin, která snižuje povrchovou energii a povrchové napětí materiálu. Jakmile je totiž povrchové napětí nižší než povrchové napětí "špíny", na látce se neudrží a jednoduše po ní sklouzne. To se týká i prachových částic, které podle výsledků testování na takto upravené tkanině ulpívají jen minimálně nebo vůbec.

Ukázka odolnosti speciálně upravených tkanin. Vlevo je dosud používaná látka uniforem americké armády.

"Jdeme ještě o krok dál, aby samočisticí oblečení se speciální povrchovou úpravou odolávalo i ropným a nebezpečným chemickým látkám," nastínil další kroky Truong.

Další testy na podzim

Průmyslová společnost už na základě armádního výzkumu přišla na metodu, kterou je možné tkaniny opatřovat supervrstvami ve velkém a ne jen v laboratořích. Vyrobeno bylo celkem 25 testovacích sad oblečení, které dostali vojáci k vyzkoušení. Speciální "neušpinitelné uniformy" nosili po deset dní v řadě, vždy až patnáct hodin denně. "A výsledky byly velmi slibné," konstatoval Truong. Další testy připravují vědci na letošní podzim.

Současné bojové uniformy, které vojáci používají, jsou "nepromokavé" - odpuzují vodu, ale postupem času se ochranné vrstvy mechanicky opotřebují a oblečení své vlastnosti ztrácí. Nová technologie umožní podle Truonga vyrábět oděvy, které nejenže nepromoknou, ale budou odolné i proti ušpinění a ochranná vrstva se jen tak neopotřebuje.

"V příštích několika letech můžeme očekávat uvedení samočisticího oblečení, které bude také nehořlavé a nenačichne," odhadl Truong s tím, že nejnovější ochranné supervrstvy už budou mít antibakteriální příměs, která nedovolí mikrobům na povrchu látky růst a rozmnožovat se.

, natoaktual.cz

Video