Zátah na somálské piráty (18. 12. 2009)

Zátah na somálské piráty (18. 12. 2009) | foto: AP

Americká armáda potopila po přestřelce u Seychel pirátskou loď

  • 62
Americká válečná loď se u Seychelských ostrovů v Indickém oceánu střetla s piráty. Po přestřelce šel člun rebelů ke dnu. Námořníci USA zajali pět bukanýrů a zmocnili se jejich mateřské lodi.

Incident se odehrál krátce po poledni místního času, když piráti začali pálit na americkou loď USS Nicholas.

Podle prohlášení amerického námořnictva se po přestřelce strhla západně od Seychelských ostrovů honička. Vojáci nakonec zajali tři lidi ze člunu a dva na mateřské lodi. Armáda neuvedla, jestli šlo o Somálce.

Piráti opět ožívají kvůli příznivému počasí. I přes přítomnost evropských, čínských nebo amerických vojenských plavidel se pouštějí stále dále od pobřeží Somálska a žádají tučné výkupné. (o začátku pirátské sezony čtěte zde)

Piráti zadržují desítky námořníků

Námořní lupiči zajali v několika posledních dnech až 100 námořníků na sedmi indických rybářských lodích. V zajetí zůstává i chemický tanker Theresa VIII., který piráti i s posádkou unesli 16. listopadu, nebo tanker St. James Park, jenž převážel chemikálie pro výrobu plastů do Thajska.

Počet pirátských útoků loni vzrostl o 40 procent a více než polovinu ze 406 nahlášených incidentů mají na svědomí Somálci. Rozkvět námořní kriminality umožňuje mimo jiné také bezvládí v zemi, která nemá stabilní centrální vládu od roku 1991.

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let funkční vládu. Stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.

Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí.
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video