World Press Photo - vyčerpaný americký voják v Afghánistánu

World Press Photo - vyčerpaný americký voják v Afghánistánu - fotografie roku v soutěži World Press Photo | foto: © Vanity Fair - Tim Hetherington, Reuters

Americká armáda čelí rekordnímu počtu sebevražd mezi svými vojáky

  • 8
Americkou armádu znepokojuje rekordní počet sebevražd a vlna depresí mezi vojáky. Rozhodla se proto postupně zavádět školení na zvyšování jejich odolnosti vůči stresu. Letos se dobrovolně rozloučilo se životem už osmaosmdesát amerických vojáků.

Vojáky stresují hlavně válečné situace, nyní především v Iráku a Afghánistánu. Také proto podstoupí od 1. října všichni vojáci v činné službě, ale i záložníci a příslušníci národní gardy test odolnosti, který stanoví jejich emocionální, duchovní a psychický stav.

"Myslíte si často, že nemáte přátele?" nebo "Cítíte se často odstrčený?" tak zní jen některé ze sto sedmdesáti otázek, na které budou vojáci hledat odpověď. Odborníci poté testy vyhodnotí a výsledky vrátí vojákům, kteří si na jejich základě vyberou patřičné školení.

Cílem této iniciativy je ukázat vojákům, jak překonávat špatné zkušenosti a události a jak se s nimi vyrovnat, vysvětluje armáda v komentáři ke svému "ucelenému programu obnovení vojákovy formy".

Odpovědi zůstanou tajné a nebudou mít žádný vliv na kariéru vojáka, ujišťuje brigádní generálka Rhonda Cornumová, která za program odpovídá. "Uvědomili jsme si, že vynakládáme hodně energie a zdrojů na ty, kteří prožili něco špatného, ale že neděláme nic preventivně," vysvětlila.

Program se zavádí v době, kdy vysoce postavení představitelé bijí na poplach kvůli zvyšujícímu se počtu sebevražd vojáků, kteří bojují hlavně v Iráku a Afghánistánu.

V roce 2007 spáchalo sebevraždu 115 vojáků, v roce 2008 to bylo 128 a v první polovině letošního roku se rozhodlo dobrovolně odejít ze života kolem osmaosmdesáti vojáků. V první polovině loňského roku jich přitom bylo sedmašedesát.

Nejde o žádnou babiččinu medicínu, tvrdí psycholog

Preventivní řešení tohoto problému zapadá přímo do výzkumu, který před dvacítkou let zahájil americký psycholog Martin Seligman. Zabýval se jednáním a chováním lidí a zavedl školení ke snížení depresivních stavů a strachu u dětí ve věku od deseti do dvanácti let a mladíků ve věku osmnácti až dvaceti let.

"Vypracované metody jsou vědecké a v žádném případě nejsou nějakou babiččinou medicínou," ujišťuje Seligman.

Skupina padesáti poddůstojníků nyní zahájila jedno takové cvičení a skupinu 150 vojáků to čeká v brzké době, upřesnila Cornumová.
I tato lékařka má za sebou traumatizující zážitek, v roce 1991 v Perském zálivu letěla ve vrtulníku, který iráčtí vojáci sestřelili.

Testy odolnosti zatím vyplnily více než čtyři tisícovky vojáků a v průměru dosáhly 3,7 bodu z pěti možných. Vyšší počet bodů přitom ukazuje na vyšší emocionální odolnost.

Nepotvrdily se obavy, podle kterých program nebude úspěšný u vojáků, kteří zpravidla neradi hovoří o svých emocích. Obavy smetlo nadšení, jaké projevila první vlna vojáků zapojených do projektu, zdůraznil Seligman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video