Na koncertu "Mír bez hranic" si americká agentura poprvé otestovala, jak síť...

Na koncertu "Mír bez hranic" si americká agentura poprvé otestovala, jak síť ZunZuneo funguje (Havana, září 2009). | foto: AP

Američané tajně vytvořili kubánský Twitter, chtěli zažehnout revoluci

  • 254
Americká vládní agentura na Kubě tajně spustila sociální síť, na které se Kubánci měli domlouvat na organizování nepokojů. Doufali, že tak spustí "Kubánské jaro". Uživatelé sítě o cílech americké vlády nevěděli - ani o tom, že Američané sbírají jejich osobní údaje a příspěvky analyzují.

Síť zvaná ZunZuneo vznikla jako zjednodušená varianta Twitteru, založená na posílání textových zpráv z mobilů. ZunZuneo je slangový kubánský výraz pro švitoření kolibříků, i název tady odkazuje na Twitter (česky "Štěbetal"). Využití SMS mělo zabránit tomu, aby síť kontrolovali vládní cenzoři.

Za ZunZuneem nestojí žádná americká zpravodajská či tajná služba, ale Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID), která se primárně zaměřuje na rozvojovou pomoc. USAID dosud tvrdila, že nepodniká žádné utajené akce. Dokumenty, které získala agentura AP, to ale zpochybňují. Kvůli ztrátě důvěry by se nyní mohly zkomplikovat i další aktivity USAID na pomoc chudým lidem po celém světě.

USAID chtěla zpočátku vytvořit síť s "nekontroverzním obsahem". Objevovat se tu měly například zprávy o fotbalu, hudbě a hlášení o hurikánech, uvedla agentura AP. Ve chvíli, kdy počet uživatelů patřičně naroste, by správci sítě přidali i politická témata a tím Kubánce inspirovali k tomu, aby organizovali protesty a nastartovali "Kubánské jaro". Twitter podobným způsobem posloužil při íránské "Zelené revoluci" v roce 2009.

Na hraně zákona

V roce 2009 kubánská vláda začala cenzurovat internet - a ve stejném roce spustila USAID svůj projekt. Podle dokumentů AP se snažila všemožně zatajit, že za sítí ZunZuneo stojí. Zřídila proto společnosti ve Španělsku a na Kajmanských ostrovech, aby bylo obtížné vystopovat tok financí. O tom, kdo projekt financuje, nevěděli ani lidé, kteří v zahraničních firmách zastávali nejvyšší posty.

Síť byla oficiálně spuštěna v únoru 2010. Během půl roku už měla 25 tisíc uživatelů, v březnu 2011 jich už bylo 40 tisíc. Kvůli obavám z prozrazení už síť další uživatele nepřijímala. V polovině roku 2012 si lidé začali stěžovat, že síť nefunguje, jak má - až ZunZuneo nakonec zmizelo úplně. 

Program podle USAID skončil proto, že v září 2012 skončilo čerpání grantu. Američané za projekt utratili 1,6 milionů dolarů (zhruba 32 milionů korun). Peníze určené na ZunZuneo byly oficiálně vyúčtovány jako náklady na nespecifikovaný projekt v Pákistánu.

Americký senátor Patrick Leahy, předseda dotační komise ministerstva zahraničí, na projektu vidí "několik znepokojujících aspektů". 

"Je tu riziko pro mladé, nic netušící kubánské uživatele mobilních telefonů, kteří netušili, že jde o aktivitu financovanou americkou vládou. Dále je tu utajení programu, který nebyl předložen dotační komisi, která na něj měla dohlížet. A nakonec tu je fakt, že se spustil krátce poté, co byl zatčen Alan Gross, spolupracovník USAID, který měl na Kubě lidem pomáhat s připojením k internetu.

Kongres o projektu věděl

Podle amerických zákonů je k podobným operacím nutný písemný souhlas prezidenta a musí také být informován Kongres. Ten o projektu podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho věděl.

"V určitém prostředí může takovýto program a jeho spojení s americkou vládou působit uživatelům a veřejnosti problémy. Je tedy na místě určitá diskrétnost - ne kvůli tomu, že je to tajné, ani že by to byl program zpravodajských služeb, není to totiž ani jedno," citovala Carneyho BBC. Novináře, kteří chtěli vědět podrobnosti, ale odkázal na USAID.

Ta je podle svého mluvčího Matta Herricka na své kubánské programy hrdá. Vyšetřovatelé Kongresu na nich neshledali nic protiprávního, uvedl Herrick. "USAID je rozvojová agentura, nikoli zpravodajská, a my na celém světě usilujeme o to, aby lidé mohli uplatňovat svá základní práva a svobody a dáváme jim prostředky, které zlepší jejich život a pomohou jim spojit se s okolním světem," prohlásil mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video