Američanům 'hrozí' místo průkazů superkarty

  • 13
Námořní důstojník protáhne kartu štěrbinou přístroje a vstoupí do zabezpečeného prostoru. O něco později se stejnou kartou vyhledá lékaře, který z ní přečte potřebné údaje, a nakonec ji použije jako bankovní kartu v kantýně. To není pasáž z vědeckofantastického příběhu, nýbrž realita pro 12 000 amerických vojáků a pracovníků ministerstva obrany, kteří používají plastikovou kartu s podobiznou, otiskem prstu a čipem, jenž obsahuje různé údaje mimo jiné i lékařské záznamy a číslo bankovního účtu.

"Chytrá karta" pro vojáky byla navržena s cílem sledovat jejich pohyb a usnadnit život armádě. Nyní se však stalo něco, co nikdo nečekal. Karta se stává možnou předlohou pro národní identifikační doklad, který by měli nosit všichni američtí občané.

Myšlenku podpořili kongresmani, bezpečnostní odborníci a samozřejmě případní výrobci z technologických společností. Na ruku jim jde veřejné mínění, jehož odpor proti vtíravosti státu a vytvoření obrovských databází zeslábl po krvavých teroristických útocích na New York a Washington.

Proti poslednímu výkřiku identifikační techniky se nestaví kupodivu ani organizace na ochranu občanských svobod, a to hlavně poté, co se ukázalo, že teroristé hladce pronikli dosavadním systémem a obstarali si průkazy totožnosti pro pololegální život ve Spojených státech a plánování útoku.

Dalším důvodem je rozšíření hospodářské kriminality, zejména finančních podvodů, jejichž motorem je snadná falšovatelnost dokladů. Od úvah k prvním krokům přistoupila Americká asociace dopravních inspektorů, která navrhuje propojení všech databází dopravních inspektorátů a vydávání "superřidičských průkazů" s počítačovými čipy, čárovými kódy a biometrickými identifikátory, což není nic jiného než například přesně pořízená fotografie umožňující strojové rozpoznávání držitele průkazu podle tváře.

Budoucí centralizované databáze by dramaticky urychlily ověřování a usnadnily život lidem, kteří cestují letadly. Otázkou však zůstává, kdo je bude spravovat a kdo do nich bude mít přístup.

"Jakýkoli národní identifikační systém bez ohledu na to, kdo ho kontroluje, poskytuje mnoho příležitostí ke zneužití," citoval americký tisk prezidenta Americké unie plátců daní Johna Berthouda. Alan Dershowitz, profesor práva na Harvardské univerzitě, oponuje, že strach ze státu, který strká nos všude, není na místě, pokud se stanoví přesná kritéria. "I bez národní identifikační karty je po lidech stejně nějaký doklad totožnosti požadován," zdůraznil.

Významné slovo v debatě o identifikačních dokladech pronesl prezident George Bush. Podle něj nejsou nové karty potřebné k posílení bezpečnosti. Šéf Bushova týmu pro bezpečnost v informačním sektoru Richard Clarke dokonce prohlásil, že "chytré karty" nejsou příliš "chytrým nápadem".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video