Hussainově skupině Kyberchalífát se přičítá i napadení twitterového účtu americké armády.

Hussainově skupině Kyberchalífát se přičítá i napadení twitterového účtu americké armády. | foto: Twitter US Central Command

Dron zabil hlavního hackera Islámského státu. Dřív kradl data i Blairovi

  • 157
Americký bezpilotní letoun údajně zabil v Sýrii britského hackera, který působil jako šéf kybernetické jednotky Islámského státu. S odvoláním na zdroj z amerického ministerstva obrany o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. V krátké době je to druhý zabitý vysoce postavený člen islamistické skupiny.

Zabitý Junaid Hussain původem z anglického Birminghamu byl podle amerických i evropských tajných služeb hlavním kybernetickým odborníkem radikálních islamistů. Vedl prý jednotku s názvem Kyberchalífát, která údajně stojí mimo jiné za lednovým napadením twitterového účtu velitelství USA pro Blízký a Střední východ (více čtěte zde). 

Dron Hussaina údajně zabil v úterý nedaleko města Rakká, které je považováno za baštu IS.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost se ale podle agentury Reuters domnívají, že skupina Kyberchalífát, kterou Hussain vedl, neměla a nemá dostatek znalostí a schopností, aby provedla významný útok na počítačové systémy, který by mohl vést k závažnějším škodám. 

„Nepředstavoval vážnou hrozbu. Pravděpodobně byl jen otravným hackerem,“ uvedl Adam Meyers, zástupce ředitele firmy CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností. „Cílem se stal spíše kvůli své roli v náboru, komunikaci a dalších podpůrných činnostech,“ dodal.

Hussain si ještě v Británii odseděl půl roku ve vězení za krádež dat z elektronického adresáře bývalého premiéra Tonyho Blaira.

Islámský stát

Minulý týden americký bezpilotní letoun zabil u Mosulu údajně druhého nejvýše postaveného velitele IS Hadžího Mutaze, který měl vliv především na finance, média, operace a logistiku islamistů (více čtěte zde). Zastupoval také abú Bakra Bagdádího, samozvaného vůdce chalífátu, který islamisté vyhlásili na území Sýrie a Iráku loni v létě.

Kurdská ofenziva

Úspěch v boji proti IS hlásí také iráčtí Kurdové. Jednotky pešmergů ve středu vyhnaly bojovníky IS z deseti vesnic jižně od severoiráckého města Kirkúk. S odvoláním na vládu kurdské autonomní oblasti o tom informovala agentura Reuters. Při ofenzivě údajně pešmergové zabili 25 islamistů.

Ofenzivu Kurdové zahájili za úsvitu a zapojilo se do ní kolem 2 000 členů milic. Při postupu proti IS je ze vzduchu podporovala leteckými údery na pozice radikálů také koalice států vedená USA. Do večera kurdské jednotky údajně ovládly oblast o rozloze 24 čtverečních kilometrů. Kromě 25 radikálů zahynulo během akce také pět pešmergů, většinou prý následkem výbuchu nastražených bomb.

Úspěch kurdské ofenzivy znamená první významný posun frontové linie na severu Iráku za posledních několik měsíců. Kurdové v současnosti ovládají už většinu území, které považují za vlastní, a nevyvíjejí výraznější snahu o další postup do oblastí ovládaných IS, které obývá převážně sunnitské arabské obyvatelstvo.

Už loni v létě ovládli Kurdové po zhroucení obrany severu Iráku pod tlakem IS převážnou část strategického města Kirkúk. Ve městě žijí Arabové, Kurdové i iráčtí Turkmeni. Přestože sunnitští Arabové tvoří zhruba tři čtvrtiny obyvatel města, usilují Kurdové dlouhodobě o začlenění Kirkúku do autonomních oblastí pod svou správou. V okolí Kirkúku se nachází bohatá ropná pole.

Ve čtvrtek sebevražedný útočník zabil v irácké provincii Anbár dva generály, kteří se účastnili vojenského tažení proti IS. Podle agentury Reuters to oznámila irácká armáda. Při útoku zahynuli další tři lidé.

Atentát za pomoci auta naloženého výbušninami se odehrál severně od anbárské metropole Ramádí, která je stejně jako většina provincie pod kontrolou IS. Jedním ze zabitých je údajně zástupce velitele vojenských operací v Anbáru, druhým pak velitel jedné z divizí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video