Památník Martina Luthera Kinga na takzvaném National Mall ve Washingtonu (22.

Památník Martina Luthera Kinga na takzvaném National Mall ve Washingtonu (22. srpna 2011) | foto: Reuters

Američané vyčítají soše Luthera Kinga stalinský oděv i čínské rysy

  • 38
Ve Washingtonu otevřeli památník Martina Luthera Kinga. Na National Mall je prvním, jenž není zasvěcen žádné válce nebo prezidentovi. Autorem je čínský sochař a někteří Američané se ptají, proč ji nevytvořil černošský umělec. Oblek sochy připomíná Stalina, zaznělo dokonce.

Památník jednoho z nejvýznamnějších Afroameričanů bude oficiálně odhalen v neděli 28. srpna, tedy přesně 48 let poté, co bojovník za lidská práva přednesl ze schodů nedalekého Lincolnova památníku slavný projev "I have a dream" (Mám sen), v němž volal po rovnosti ras a konci diskriminace.

Se zatajeným dechem ho tehdy poslouchalo na 250 tisíc lidí. Nejmladší laureát Nobelovy ceny míru a lídr Amerického hnutí za občanská práva svou řeč přednesl v rámci mírumilovného pochodu na Washington. O pět let později ho v Memphisu zavraždili.

Kingův památník

Památník Martina Luthera Kinga na takzvaném National Mall ve Washingtonu (22.
Památník Martina Luthera Kinga na takzvaném National Mall ve Washingtonu a pod
Památník Martina Luthera Kinga na takzvaném National Mall ve Washingtonu (22.
Památník Martina Luthera Kinga na takzvaném National Mall ve Washingtonu (22.

Nyní jeho slova na National Mall ožila - za Kingovou sochou je zeď, v níž jsou jeho nejslavnější výroky a myšlenky vytesány. Návštěvníci přitom musí projít rozpůlenou žulovou Horou zoufalství, aby dospěli ke Kameni naděje, z něhož se skulptura vynořuje.

Jenže radost z toho, že mezi nejvýznamnější muže Spojených států na National Mall se konečně zařadila i ikona Afroameričanů, některým obyvatelům USA kazí fakt, že jeho památník nevytvořil černošský umělec. A navíc, že autorem je sochař z komunistické země.

Kolos oblečený jako Stalin

"Přiznejme si to: Opravdu je něco zvláštního na tom, že umělec z komunistické Číny vytvořil sochu pro památník Martina Luthera Kinga juniora. Ano, bylo by fantastické, kdyby byl vybrán místo něj Afroameričan," píše například ve svém sloupku na webu The Washington Post Courtland Milloy.

Hrozba Irene

Památník Martina Luthera Kinga stojí na National Mall ve Washingtonu, mezi Lincolnovým a Jeffersonovým památníkem. Pro veřejnost je otevřený už od pondělí, na neděli je ale připraveno slavnostní odhalení, kterého se má zúčastnit i prezident Barack Obama a dalších 400 tisíc návštěvníků. Pokud tedy slavnost nepřekazí hurikán Irene, který se blíží k USA a na východě by měl udeřit o víkendu.

A sedmapadesátiletému čínskému umělci Lej I-sinovi vyčítá sklon k megalomanství. "Výsledek je strohý kolos, který je oblečen ve stylu, jenž se často vidět na sochách Stalina," píše a upozorňuje že Lej I-sin pochází ze země, která potlačuje etnické menšiny a zavírá bojovníky za lidská práva.

Britský server telegraph.co.uk podotýká, že někteří kritici dokonce shledávají na skulptuře Martina Luthera Kinga v podání Lej I-sina asijské rysy. A připomíná, že umělec z města Čchang-ša v provincii Chu-nan je například autorem dvou soch Mao Ce-tunga.

Syn Martina Luthera Kinga dílo hájí

Na druhou stranu dílo má i své zastánce, hájí ho například i syn ikony boje za občanská práva Martin Luther King III. "Viděl jsem asi 50 skulptur svého otce, a řekl bych, že 47 z nich ho neodráží dobře. Tento umělec odvedl dobrou práci," řekl listu USA Today.

Samotný Lej I-sin sochu označil za dosud nejdůležitější dílo ve svém životě. "Vize doktora Kinga stále žije v našich myšlenkách. Chybí nám a stále ho potřebujeme. Snažím se představit ho tak, že je připraven vystoupit... to je Kingův duch - soudit lidi podle jejich charakteru a ne rasy, barvy pleti nebo původu."

Sochař se inspiroval fotografií z roku 1966, kdy Martin Luther King stojí se založenýma rukama ve své kanceláři v Atlantě. Za ním se vyjímá na zdi fotografie Mahátmy Gándhího.

National Mall, Washington

National Mall, Washington


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video