Američané ve Fallúdži drží konvoj s pomocí

  • 105
Boje v irácké Fallúdže pokračují. Vojáci kontrolují celé město, musejí však pročesat desetitisíce domů a zlikvidovat izolovaná ohniska odporu. Armáda USA ani po sedmi dnech bojů nepustila do města konvoj s humanitární pomocí. Oběti jsou podle očitých svědků i mezi civilisty.

Nad městem přelétají americká letadla a v ulicích se ozývá dělostřelecká palba.

Dopisovatel agentury Reuters viděl v ruinách rozkládající se těla. Obnova města potrvá dlouhé měsíce - domy jsou pobořené, elektrické i telefonní vedení zpřetrhané. Do Fallúdže by se přitom mohlo vrátit až 150 tisíc uprchlíků.

K lidem, kteří zůstali ve městě během ofenzivy, se po celý týden nedostala žádná pomoc. Humanitární organizace popisují situaci jako katastrofu. Červený půlměsíc informoval nejméně o 150 rodinách, která zůstaly uvězněny ve městě.

Jeden z mužů uvedl, že jeho sedm dětí několik dní nejedlo a trpí průjmy. Irácký Červený půlměsíc přivezl do města sedm kamionů s jídlem, vodou a léky, vojáci ho ale zastavili u hlavní nemocnice a odmítají ho pustit dál. - více zde

Velitel námořní pěchoty plukovník Mike Shupp uvedl, že armáda zajišťuje veškerou pomoc vlastními prostředky. "Není potřeba něco vozit do města, máme dost vlastních zásob i pro obyvatele. Teď když je otevřený most, necháme vyvézt zraněné."

Tlampače a letáky vyzývají obyvatele, kteří potřebují pomoc, aby se dostavili do nemocnice na západním předměstí za řekou Eufrat.

Konvoj s pomocí se chystá zpět do Bagdádu. "Jsme tady už třetí den a zatím jen posloucháme sliby Američanů. Bylo by zbytečné zůstávat tu déle. Vrátíme se," prohlásil Hassan Rawi z Mezinárodního červeného kříže.

Armáda zřejmě tají mrtvé civilisty
Podle armády padlo během týdne 38 amerických a šest iráckých vojáků, na čtyři sta Američanů bylo zraněno a více než 1200 povstalců zabito. Irácký premiér Ajád Aláví vyjádřil přesvědčení, že v bojích nezemřel žádný civilista.

To je však v rozporu s líčením očitých svědků. Člen iráckého humanitárního výboru Mohammed Farhan Awad viděl v neděli v troskách domu ve čtvrti Džulan 22 těl. "Pět z nich bylo v jednom domě, mezi nimi dvě děti a muž s umělou nohou."

"Některá těla byla ohlodaná toulavými psy a kočkami. Byl to velmi bolestivý obrázek," řekl televizi Al-Džazíra.

Američtí vojáci v pondělí oznámili, že našli bunkr spojený podzemními tunely se skladišti zbraní. Podle CNN byla v tunelech uskladněna munice i léky. Těžké bomby vyvolaly řadu druhotných detonací, když explodovaly ukryté výbušniny.

Ofenziva sice zlomila odpor povstalců ve Fallúdže, povzbudila ale rebely v dalších městech. Ozbrojenci v neděli přepadli policejní stanici v Mosulu. Americkým a iráckým vojákům trvalo dvě hodiny, než ji dobyli zpátky.

V pondělí otřásly Mosulem nejméně čtyři silné výbuchy, hlásili obyvatelé. Ostré střety se odehrávaly také v Bákubě a v Ramádí, americké vrtulníky a tanky ostřelovaly pozice rebelů v Bajdží.

Příslušník americké námořní pěchoty vykopává dveře domu v irácké Fallúdže. (10. listopadu 2004)

,

Video