Američané v Bahrajnu a Kuvajtu mají pohotovost

Vojáci USA rozmístění v Bahrajnu a Kuvajtu jsou od víkendu v pohotovosti. Podle amerického ministerstva obrany opatření následuje poté, co tajná služba informovala o hrozících útocích protiamerických skupin. Světové agentury opatření dávají do souvislosti s uznáním viny čtyř stoupenců teroristy Usáma bin Ládina z účasti na pumových útocích na ambasády USA v Africe v roce 1998.

Soud v New Yorku uznal v úterý vinnými Mohameda Rashedu Daoud Al-’Owhalima (24), Khalfana Khamisi Mohameda (27), Wadiha al-Hageho (40) a Mohameda Sadeek Odeha (36) z účasti na pumových útocích proti velvyslanectvím USA v Keni a Tanzánii v srpnu 1998. Podle soudu se muži dopustili spiknutí s cílem vraždit občany Spojených států. Při atentátech zemřelo 224 lidí včetně 12 Američanů. Dvěma z útočníků nyní hrozí trest smrti.

Tento výrok poroty je vůbec prvním verdiktem, který padl v USA v souvislosti s teroristickými aktivitami bin Ládina.

Bomba v centru keňské metropole Nairobi explodovala 7. srpna 1998 v 10.25 hodin. Výbuch v budově mezi ambasádou Spojených států amerických a obchodní bankou usmrtil více než padesát a zranil skoro tisíc lidí. Mezi oběťmi bylo sedm Američanů.

Několik minut po explozi v Nairobi vybuchla bomba také v diplomatické čtvrti tananské metropole Dáressalámu. Trhavina byla ukryta v autě. Exploze silně poničila fasádu ambasády USA. Na místě zemřelo minimálně pět lidí, 54 těžce zraněných bylo dopraveno do nemocnic.

K útokům, které následovaly s odstupem pouhých několika minut, se zprvu nikdo nepřihlásil. Keňská policie ale zatkla tři muže v arabském oděvu. Den předtím hrozili islamisté egyptského Džihádu Spojeným státům násilím.

Pátrání po atentátnících se v Nairobi rozběhlo na plné obrátky. Více než 100 zaměstnanců FBI a stovky specialistů se pokoušely zrekonstruovat průběh činu. List Washington Post tehdy napsal s odvoláním na informační zdroje, že nálož byla k budově v Nairobi dovezena autem. Bezpečnostní služba ambasády automobil, kde bylo 270 kg výbušnin, navedla k zadnímu vchodu, protože nebyl opatřen diplomatickou značkou. Tam posádka auta zaútočila na keňskou ostrahu velvyslanectví a použila přitom přinejmenším jeden granát.

V Dáressalámu snímala kamera na budově velvyslanectrví možná celý průběh atentátu. Nákladní automobil s cisternou na vodu se přesně v momentu exploze blížil k bráně budovy.

Podezření Washingtonu padlo reflexivně na Usáma bin Ladína, bez ohledu na dopis Organizace pro osvobození svatých míst, která se k atentátu přihlásila.

Tři zadržení po útoku v Keni byly podle informací blíže neurčeného listu ve spojení se saúdskoarabským milionářem bin Ladínem. Profesor pařížského Institutu kriminologie a mezinárodně uznávaný odborník na terorismus Xavier Raufer zůstával ve svých odhadech opatrný.

„Mnohé ukazuje na bin Ladína, ale jistota není žádná,“ takový byl jeho názor. Raufer si byl jistý, že při útocích byla použita trhavina Semtex. „Ale žádné radikálně islamistické uskupení nemůže sehnat Semtex v takovém množství,“ uvedl. Jediné možnosti jsou stát či nějaká státní organizace – nebo právě bin Ládin.

USA v odpověď na teroristické útoky bombardovaly raketami Tomahawk cíle v Súdánu a v Afghánistánu. Při útoku na chemickou továrnu v Súdánu přišel o život jeden člověk a devět dalších bylo zraněno.

Při náletu na Afgfhánistán unikl bin Ladín smrti údajně jen o vlásek. Podle londýnského listu Sunday Times zaměřili Američané bin Ladínův teroristický výcvikový tábor s přesností na deset metrů. To se podařilo kvůli sledování signálu jeho mobilního telefonu, fungujícího přes satelit. Bin Ladín však přístroj vypnul a svůj úkryt opustil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue