Afghánské důstojnice hovoří na tiskové konferenci na základně Lackland v Texasu. V USA se budou učit létat s vojenskými helikoptérami. Zleva Sourja Salíhová, Narges Safariová, Masúma Hussajniová a Mary Šarifzadaová (13. července 2011) | foto: AP

Američané učí pilotovat vrtulník afghánské důstojnice s šátkem

  • 38
Do Spojených států přiletěly vůbec první Afghánky, které tam projdou pilotním výcvikem. Čtyři vojačky po jeho dokončení budou moci v Afghánistánu létat s vojenskými helikoptérami. Zároveň doufají, že v konzervativní muslimské zemi pomohou změnit přístup k ženám i samotné myšlení dalších žen.

"Otevřeme dveře dalším ženám v Afghánistánu, věří podporučice Sourja Salíhová. "Je to pro nás velká věc, abychom otevřeli dveře dalším. Chceme jít příkladem mnoha ženám, které si myslí, že to nemohou dokázat," řekla reportérům na letecké základně Lackland v americkém San Antoniu.

Čtveřici čeká v Texasu nejprve studium angličtiny, která je pro piloty nezbytná. Spolu s další asi tisícovkou studentů z celého světa se budou věnovat i historii amerického vojenství a americké kultuře.

Afghánská letka

Afghánistán plánuje až ztrojnásobit svou vojenskou letku do roku 2016. Ženy se mají trénovat na ruských helikoptérách typu Mi-17. Kromě toho má afghánská armáda několik nákladních letounů a necelou desítku útočných helikoptér Mi-35. Na výcviku afghánských pilotů se podílejí i Češi, učí je létat na vrtulnících Mi-17 (více čtěte zde).

Afghánky po šesti až osmi měsících studia přesídli na základnu Fort Rucker v Alabamě, kde pak podstoupí to, na co se zřejmě těší nejvíce - vojenští piloti je budou učit létat s helikoptérami. V září příštího roku by už mohly mít za sebou pilotní zkoušky.

Dosud v Afghánistánu létala jediná žena

Ženy projdou stejným výcvikem, jako už dříve jejich mužští kolegové, podotkl server telegraph.co.uk na svém webu. Šéf Institutu angličtiny a obrany při základně Lackland Howard Jones III. označil přílet afghánských žen do tréninkového centra jako velký krok pro afghánskou armádu.

Afghánská armáda má pomalu rostoucí skupinu žen v pozemní armádě, letectvo je ale výlučnou záležitostí mužů. Působí v něm ale pouze jedna jediná žena, které je už přes čtyřiceti let, a která se naučila létat ještě v dobách Sovětského svazu, přiblížila agentura AP.

Afghánky získaly více svobod a možnost vzdělání v roce 2001, kdy spojenecká invaze svrhla vládu Talibanu, která s odvoláním na muslimské právo upírala ženám vzdělání, práci i právo volit.

Afghánské důstojnice hovoří na tiskové konferenci na základně Lackland v
Afghánské důstojnice na tiskové konferenci na základně Lackland v Texasu. Zleva

Jenže afghánské ženy nyní čelí nejisté budoucnosti, protože místní i zahraniční státníci hledají různé způsoby, jak ukončit vleklý konflikt a zvažují i vyjednávání s Talibanem, podotkl server telegraph.co.uk s tím, že někteří analytici varují, že pro ženy by to mohlo znamenat krok zpět.

Čtyři afghánské důstojnice ale zatím ve Spojených státech hýří optimismem. "Chci to udělat a chci ukázat, že to dokážu. Bývaly časy, kdy ženy z Afghánistánu nemohly dělat nic," prohlásila další podporučice Masúma Hussajniová, která si tak zároveň plní svůj životní sen stát se pilotkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video