Američané stáhnou vojáky z Německa

  • 2
V německých kasárnách bude pracovat výrazně méně amerických vojáků. Prohlásil to náčelník štábu pozemních vojsk Spojených států amerických Peter Schoomaker, který uvedl, že Američané přijdou v Německu na příliš mnoho peněz.

"Náklady v Německu jsou ohromné. Je tam mnoho uniformovaných osob, které musejí udržovat zařízení, hlídat je, starat se o budovy, a to vše jde proti naší vojenské síle. Chci tyto lidi převést k něčemu užitečnějšímu," řekl generál na briefingu ve Washingtonu bez upřesnění, o kolik by se počty měly v Německu snížit a kdy by se tak mělo stát.

Deník The New York Times 4. června napsal, že Pentagon plánuje stáhnout dvě armádní divize z Německa a v rámci rozsáhlého přeskupení uskutečnit další změny ve svých ozbrojených silách v Evropě. Cílem plánu je poskytnout armádě větší pružnost při vysílání jednotek na Blízký východ, do Střední Asie a na další potenciální bojiště.

O plánu podle listu nedávno stručně informoval německou stranu náměstek amerického ministra obrany Douglas Feith. Sdělil jí, že plán už formálně schválil prezident George Bush, a ujistil ji, že Spojené státy budou brát v potaz německé zájmy.

Plán podle zdrojů Pentagonu předpokládá, že první obrněná divize a první pěchotní divize se z Německa vrátí do USA. Brigáda lehkých obrněných vozidel Stryker v Německu zůstane.

Další možné změny by mohly obsahovat přestěhování perutě stíhaček F-16 ze základny v německém Spangdahlemu do tureckého Incirliku, nebo přemístění amerického námořního velitelství v Evropě z Británie do Itálie, napsal The New York Times.

Plánované změny poškodí místní hospodářství v Německu, kde působení Američanů od 2. světové války vytváří řadu pracovních míst a tržby místním obchodníkům. Podle některých odborníků může snižování americké přítomnosti v Evropě také oslabovat postavení USA v NATO a vztahy mezi Američany a Evropany. Washington ujišťuje, že se tak nestane.


Video