Severokorejci své zbraně s oblibou ukazují na vojenský přehlídkách.

Severokorejci své zbraně s oblibou ukazují na vojenský přehlídkách. | foto: Profimedia.cz

Američané spustili špionážní akci nad KLDR. Kvůli zvěstem o testech raket

  • 10
Americká armáda spustila rozsáhlou špionážní operaci nad Severní Koreou. Co konkrétně podniká, její mluvčí pochopitelně nesdělil, ale špionážní aktivity každopádně souvisí se zprávami o údajných přípravách Severokorejců na další raketové testy.

Armádní mluvčí řekl, že blíže neurčená monitorovací zařízení "zaujala pozice" poté, co se objevily informace o neobvyklém pohybu v oblasti sporné námořní hranice s Jižní Koreou.

Podle jihokorejských zdrojů totiž z vod u severozápadního pobřeží poloostrova najednou zmizely čínské námořní lodě. To by mohlo znamenat, že dostaly varování před raketovým cvičením.

"Sledujeme tyto věci pečlivě pomocí všech zařízení, která máme," řekl major Bradley Gordon z americké armády. Podle britského deníku The Times se "zařízeními" rozumí hlavně satelity a špionážní letadla.

Čtěte také

KLDR chystá test rakety, která dolétne do USA

Severní Korea pravidelně testuje rakety krátkého doletu. Má jich stovky a ohrozit jimi může hlavně svého jižního souseda. Vlastní i rakety středního doletu, jimiž by byla schopna zasáhnout velkou část japonského území.

Objevily se ale spekulace, že tentokrát by mohla KLDR odzkoušet i raketu dlouhého doletu Taepodong-2. Jedna zkouška už proběhla - v červenci 2006 - ale neúspěšně. Raketa se tehdy ani ne minutu po startu rozpadla a zřítila do moře. - o testu si přečtěte zde

Kdyby se tentokrát test podařil, znamenalo by to, že režim v KLDR bude mít střelu schopnou nést jadernou hlavici, a to až do vzdálenosti 6 700 kilometrů. Pchjongjang by tak dokázal zasáhnout část území Spojených států.

Severokorejské raketové testy bývají pečlivě načasované. Ani tentokrát by nebyly bez souvislostí. KLDR nedávno odstoupila od všech smluv s Jižní Koreou a hrozila, že poloostrov je na pokraji války.

Do regionu se navíc chystá nová americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Příští týden vyrazí do Asie na svou první zámořskou cestu a severokorejský jaderný program má být jedním z hlavních bodů "turné". Clintonová už režimu Kim Čong-ila vzkázala, že jeho vojenské hrozby jsou "nepřijatelné". - o první cestě Hillary Clintonové si přečtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video