Interiér protiatomového krytu ve Švýcarsku. Ilustrační foto

Interiér protiatomového krytu ve Švýcarsku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Američané si kupují protiatomové kryty, slibují ochranu i před asteroidy

  • 16
Je libo pokoj v protiatomovém krytu? Ve Spojených státech nic nemožného. Stavební společnosti tam budují i celé sítě podzemních zařízení, kde by měl člověk přežít nukleární výbuch. V USA je totiž v poslední době o pozapomenuté pohrobky studené války opět velký zájem.

Síť protiatomových krytů nyní chystá například společnost Vivos Group. V celé zemi postupně hodlá vybudovat 20 takových zařízení, která by kromě jaderného útoku měla chránit i před asteroidy či vlnami tsunami. Místa v krytech prodává za 50 tisíc dolarů (téměř milion korun) za dospělého a za 25 tisíc dolarů (téměř půl milionu korun) za dítě.

Texaská firma Radius Engineering buduje podzemní kryty už tři desetiletí a na nezájem zákazníků si rozhodně nestěžuje. Podle předsedy jejího představenstva Waltona McCarthyho jí obchody nikdy nešly lépe. "Již pět let každý rok zdvojnásobujeme tržby," podotkl. A špatně se nevede ani dalším podobným firmám, jako je coloradská Hardened Structures či utažská Shelter Systems.

Kryt může přijít i na 41 milionů dolarů

Radius vyrábí laminátové kryty, do nichž se vejde deset až 2 tisíce lidí, kteří pod zemí mohou žít jeden rok až pět let a mít přitom k dispozici jídlo, elektřinu, vodu a filtrovaný vzduch. Cena krytů se pohybuje od 400 tisíc až třeba po zařízení za 41 milionů dolarů, které firma nedávno vybudovala pro klienta, jehož totožnost ani místo nechce prozradit.

"Je to investice do života," řekl deníku otec čtyř dětí z kalifornského Barstow Jason Hodge, který vložil své peníze do prvního z podzemních krytů, jehož stavbu ve městě chystá Vivos. "Chci mít jistotu, že mám místo, kam se mohu schovat se svou rodinou, pokud dojde k nejhoršímu," dodal.

Pořiďte si kryt ze studené války

Zařízení v Británii nabízí aukční portál eBay v dražbě

Někteří odborníci ale jeho přesvědčení nesdílejí. Například profesor dějin z Kalifornské státní univerzity Ken Rose si myslí, že protiatomové kryty byly špatnou myšlenkou před 50 lety a jsou jí i dnes.

"Terorista s kufříkovou atomovou bombou bledne ve srovnání s tím, co nabízela studená válka v 50. a 60. letech, což byl potenciál úplného vyhlazení lidské rasy," podotkl vědec, který je autorem knihy o roli protiatomových krytů v americké kultuře.

Není nutné se zahrabat do pouště, říkají kritici

Rovněž šéf marylandské bezpečnostní firmy All Hands Global Emergency Management Consulting Steve Davis je ke krytům skeptický. Katastrofy, jež předpovídají jejich stavitelé, jsou podle něj krajně nepravděpodobné.

"Víme, že na západním pobřeží USA jednou udeří velké zemětřesení. Víme, že na Floridu, pobřeží Mexického zálivu a východní pobřeží udeří hurikán. Jsme pro rozumnou pohotovost. Myslíme si, že není nutné se zahrabat do pouště," podotkl.

pořádek ve světě plném nejistoty

Podle sociologa Alexandera Rileyho z pensylvánské Bucknellovy univerzity protiatomové kryty oslovují lidi, kteří se snaží vnést pořádek do světa plného rizik a nejistoty. "Říkají, že mohou kontrolovat vše. Že se správným množstvím racionálního plánování mohou přežít i zásah Země asteroidem, který zvedne podobný oblak prachu, jako byl ten, který považujeme za příčinu vyhynutí dinosaurů," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video