Americký ministr zahraničí John Kerry na tiskové konferenci v Jeruzalémě | foto: Reuters

Al-Káida ve Fallúdže je irácký boj, řekl Kerry. Američané se nevrátí

  • 92
Američtí vojáci se kvůli bojům o třistatisícovou Fallúdžu, kterou ovládla odnož al-Káidy, do Iráku nevrátí. Prohlásil to americký ministr zahraničí John Kerry během cesty po Blízkém východě. "Je to boj Iráčanů, my návrat nezvažujeme," uvedl šéf americké diplomacie.

Ministr zahraničí USA se k dění v Iráku vyjádřil v Jeruzalémě před odletem do Jordánska a Saúdské Arábie. Snaží se zprostředkovat mírový proces mezi Izraelem a Palestinci (více čtěte zde).

Deset let od bitvy o Fallúdžu

Fallúdža se v listopadu 2004 stala dějištěm jedné z nejkrvavějších epizod americké okupace Iráku. Tehdy zde v bojích proti ozbrojencům napojeným na al-Káidu zahynulo téměř sto amerických mariňáků.

Několikatýdenní střet se pro USA stal jednou z nejkrvavějších bitev od konce války ve Vietnamu. V pouštní provincii Anbár zahynula třetina z 4 486 amerických vojáků padlých během druhé války v Iráku.

"Pomůžeme jim, ale svůj boj si budou muset vyhrát sami. Jsem přesvědčen, že to dokážou," dodal Kerry směrem k Iráčanům s tím, že bezpečnost v zemi teď plně spočívá na místních úřadech.

Iráčtí vojáci a policisté čelí útokům extremistů z řad organizace Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS), která je přímo napojena na teroristickou síť al-Káida. Ta v sobotu oznámila, že zcela ovládla město Fallúdža a pod její kontrolou je zčásti také Ramádí, hlavní město provincie Anbár (více o dění ve Fallúdže čtěte zde). Podle zpráv ze soboty v bojích padlo 55 radikálů a osm iráckých vojáků.

Vojenské velení Anbáru v neděli ve státní televizi oznámilo, že vojáci budou potřebovat "dva až tři dny" k vytlačení militantů z Fallúdži a z částí Ramádí. Podle armády vedou bojové operace provládní sunnitské kmenové jednotky, zatímco vojáci poskytují vzdušnou a logistickou podporu.

Provincie Anbár zabírá asi třetinu iráckého území. Leží u hranice s občanskou válkou zmítanou Sýrií, přičemž tato hranice prakticky neexistuje a teroristé ji mohou volně přecházet. Cílem radikálů je ustavit oblast řízenou islámskými zákony. Doufají, že totéž se podaří z druhé strany hranice jejich druhům bojujícím v Sýrii proti vládě tamního autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Proti Asadovi takřka tři roky bojuje kromě islámských radikálů také syrská opozice, která chce zemi demokratizovat. Boje si podle odhadů OSN vyžádaly přes sto tisíc mrtvých, opozice hovoří až o 120 tisících obětech.

Ve středu 22. ledna má ve Švýcarsku začít mírová konference o Sýrii, kterou svolala OSN. Schůzka má připravit politické řešení syrského konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice.

S hledáním míru pro Sýrii by podle Kerryho mohl být nápomocen Írán, což je Asadův spojenec, i když nebude hlavním účastníkem jednání. Kerry dodal, že pro někoho může být toto očekávání těžko pochopitelné, neboť Teherán nepodpořil dosavadní mezinárodní dohody o Sýrii. Přesto Kerry očekává, že by Írán mohl přispět konstruktivním řešením.

Fallúdža po bojích mezi armádou a al-Káidou:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video