Američané přesouvají na bojiště posily

  • 216
Na afghánskou leteckou základnu Bagrám se přesunulo zhruba 1800 amerických vojáků. Posily mají pomoci v ofenzivě proti oddílům Talibanu a členům Al-Kajdy. Bojovníci, kteří od rána čelí dalším útokům amerických letounů, se opevnili v horách v provincii Paktíja. Při pondělním útoku teroristů na dva bojové vrtulníky USA zahynulo osm Američanů. Velitel oddílů Talibanu a Al-Kajdy se nechal slyšet, že se budou bránit do posledního dechu.

Do Bagrámu, který slouží částečně jako základna k vzdušným útokům na pozice islámských extremistů, byly podle amerického majora Bryana Hilfertyho vyslány na podporu operace Anakonda tři prapory. Každý má 500 až 600 vojáků.

Velitel Talibanu: Boj do posledního dechu
"Boj proti Americe za vítězství islámu a obrana naší země bude pokračovat do našeho posledního dechu," prohlásil velitel Talibanu Saifulláh Mansúr satelitním telefonem ze zasněžených vrcholků hor asi 170 kilometrů jižně od Kábulu.

Třicetiletý Mansúr je synem Nasralláha Mansúra, známého mudžahidína, který zahynul během bojů proti Sovětům v 80. letech.

Poslední "vražedná operace USA včetně pozemních útoků a těžkého bombardování je podle Mansúra zkouškou od Boha a důkazem, že džihád je povinností všech muslimů po celém světě.

Podle posledních zpráv je v horských jeskyních a bunkrech zhruba 30 kilometrů od Gardezu, správního střediska provincie Paktíja, obklíčeno několik set příslušníků Talibanu a Al-Kajdy.

Největší spojenecké pozemní ofenzivy v už pět měsíců trvající afghánské válce se dosud účastní asi 2000 vojáků z Aghánistánu, USA, Austrálie, Dánska, Francie, Německa a Norska.

Vzdušnou podporu vojenské operace, která má krycí název Anakonda, zajišťují letadla A-10, F-15, B-1, B-52, AC-130, a některé francouzské bitevníky. Přepravu zásob a komand zajišťují vrtulníky Chinook. Do průzkumu jsou nasazeny výzvědné letouny typu AWACS.

Šéf amerických operací v Afghánistánu generál Tommy Franks potvrdil, že operace si dosud vyžádala osm mrtvých a 40 zraněných amerických vojáků.

Od začátku ofenzivy v provincii Paktíja Američané údajně zabili 200 až 300 extremistů.

PONDĚLÍ 4. března
Teroristé zasáhli dva americké vrtulníky
Členové Talibanu a Al-Kajdy zasáhli dva americké bojové vrtulníky. Při sestřelení prvního stroje zemřelo šest lidí, dalších deset je zraněno. Ve druhém stroji zahynul jeden muž. Na východě Afghánistánu zuří prudká bitva, při níž přišlo o život devět amerických vojáků a desítky dalších byly raněny. Teroristé, které oslabují nálety, neumdlévají - zastavili pozemní útok spojenců a zaútočili raketami na americkou základnu ve městě Chóst.

Vojenská operace začala v noci na pátek. Afghánistán se rovněž stal pohřebištěm pro asi 150 lidí v důsledku ničivého zemětřesení.

Střelba z granátometů bojovníků Al-Kajdy a Talibanu v okolí města Gardez zasáhla během několika hodin už druhou americkou helikoptéru.

"Stroj byl na ještě na zemi, když palba začala. Ztratili jsme jednoho muže. Zbytek posádky byl schopen odletět," řekl agentuře AFP zdroj z ministerstva obrany.

Mrtvý voják byl nalezen až poté, co stroj vzlétl. "Není známo, proč byl mimo vrtulník a zda ho zasáhl granátem," podotkl úředník.

První helikoptéra: šest mrtvých
Během dosavadních bojů v Afghánistánu sestřelili teroristé po sérii několika nehod první americký stroj. Helikoptéra MH-47 Chinook šla k zemi v noci z neděle na pondělí poté, co ji zasáhla střelba ze země. Mířila k prudké bitvě v horách poblíž města Gardez. Vrtulník na palubu pojme až 32 vojáků. Kolik jich tam skutečně bylo, není známo.

Úředníci amerického ministerstva neuvedli, zda už na místo vyrazily záchranné jednotky. "Šest vojáků zahynulo, dalších deset je zraněno. V bitvě zemřelo několik dalších," uvedla mluvčí Pentagonu Victoria Clarkeová. Od začátku nové operace na východě Afghánistánu bylo zraněno 34 amerických vojáků, mnoho z nich se po ošetření opět zapojilo do bojů.

Nejtragičtější byla havárie tankovacího letadla
Od počátku nové operace na východě Afghánistánu, zaměřené na zničení několik stovek bojovníků Talibanu a Alk-Kajdy, zemřel jeden Američan a tři Afghánci. Vojáci zahynuli při první pozemní operaci, kterou teroristé odrazili.

Mrtvý americký voják byl dvacátou obětí USA od začátku války proti teroru v Afghánistánu. Nejtragičtější byla nehoda tankovacího letounu 9. ledna v Pákistánu, kdy zahynulo sedm vojáků.

Naposledy na konci ledna se při tvrdém přistání dopravního vrtulníku CH-47 Chinook zranilo čtrnáct vojáků, z toho čtyři těžce. Helikoptéra převážela vojáky na základnu v blízkosti Chóstu, kde měli vystřídat příslušníky námořní pěchoty.

Na nálety teroristé odpověděli raketami
Americké jednotky umístěné na základně ve východoafghánském městě Chóst, nedaleko místa útoků na Talibance a teroristy, se staly terčem útoku. Letiště zasáhly dvě rakety, zároveň zaútočilo několik mužů ozbrojených samopaly kalašnikov. Střelba trvala asi pět minut a obešla se bez zranění.

Vojáci USA palbu opětovali. Krátce po útoku vzlétla americkí letadla a bombardovala místo, odkud se střílelo. "Vyslali jsme tam také naše jednotky, ale útočníci utekli," řekl mluvčí chóstského koncilu Kamal Wazir.

Klíčová místa na cestách z Chóstu do Gardezu obsadili američtí vojáci, aby zabránili dalším bojovníkům Al-Kajdy a Talibanu připojit se k bojům v horách na východě Afghánistánu.

Zapojují se i spojenci Američanů
Podle nepotvrzených zpráv se k americkým jednotkám útočícím v horách připojili také Kanaďané, Australané, Dánové, Němci a Francouzi. Ke Gardezu se přemístilo na tisíc vojáků koaličních sil.

V Afghánistánu byly poprvé operačně nasazeny francouzské stíhačky Mirage-2000-D, které se nepodílí na útocích, ale jen hlídkují. Do akce startují ze sousedního Kyrgyzstánu.

Afghánci museli ustoupit zuřivé obraně
Afghánské jednotky zahájily útok v provincii Paktíja blízko pákistánské hranice po prvních náletech. Brzy ovšem narazily na tak rozhodný odpor členů Al-Kajdy a Talibanu, rozmístěných v místních jeskynních systémech, že se rychle stáhly.

Domorodí vojáci vyčkávají, jak dopadnou nálety na pozice obránců. "Nepodnikáme zatím žádný pozemní útok, ale bombardování pokračuje," uvedl jeden z afghánských náčelníků.

Americká letadla bombardují horské úkryty v masivu Arma, kde se má skrývat až několik set členů Al-Kajdy a Talibanu, již třetí den. USA používají i termobarické pumy, účinné právě v uzavřených prostorách podzemí.

Druhý den: útok a nálety
Ofenziva proti stoupencům poraženého hnutí Taliban a příslušníkům teroristické organizace Al-Kajda na východě Afghánistánu v neděli pokračovala druhým dnem. Intenzivní letecké útoky, do nichž byly nasazeny bombardéry B-52, se zaměřily na horské úkryty, v nichž se ustupující rebelové opevnili.

Rozhořely se také nové boje proti stoupencům Talibanu a Al-Kajdy v provincii Lógar jižně od Kábulu. Americká letadla bombardovala oblast poté, co v sobotu zaútočilo asi 500 příslušníků Al-Kajdy na vojenské postavení obsazené vojenskou posádkou věrnou nynější afghánské vládě.

U Gardezu stále padají bomby
Nová vlna bombardování se opět soustředila na oblast vzdálenou asi 30 kilometrů od města Gardezu, správního střediska provincie Paktíja u hranic s Pákistánem. "Nad horami stoupají sloupy hustého dýmu," uvedl Taras Protsiuk, kameraman Reuters TV.

Američtí vojáci varovali zahraniční novináře, aby se do oblasti nevydávali, protože je to "velmi nebezpečné". Nynější ofenziva je nejmohutnější spojeneckou operací proti Talibanu a Al-Kajdě od začátku roku 2002.

JESKYNĚ ZASÁHLY
DVĚ TUNOVÉ BOMBY

Jeskyně zasáhly dvě velké bomby
* Dvě vysoce přesné a mohutné
bomby o hmotnosti bezmála jedné tuny svrhli Američané v sobotu na teroristy ve východním Afghánistánu. Obě bomby našly své cíle u ústí jeskynních komplexů v oblasti jižně od Gardezu, který je správním střediskem provincie Paktíja. Právě zde se podle USA skrývají přívrženci Talibanu a Al-Kajdy.
* Bomby naváděné laserem jsou konstruovány tak, aby po mohutné explozi silný žár odčerpal vzduch z uzavřených podzemních prostor. Lidé, kteří se tam případně nacházejí, jsou odsouzeni k zadušení.
* Tento typ bomb USA označují jako "termobarické" a tvrdí, že ve válce proti teroru v Afghánistánu jich bylo použito jen velmi málo. Obdobné zbraně, takzvané "vakuové pumy", nasadila sovětská armáda v somdesátých letech během své afghánské invaze.
* Termobarické bomby uplatnili Američané při sobotní letecké podpoře velké ofenzívy, kterou proti členům Talibanu a teroristům z Alk-Kajdy zahájily na východě země afghánské vládní jednotky. Cílem je likvidace zhruba 2000 bojovníků Talibanu a zahraničních dobrovolníků sítě Usámy bin Ládina, kteří unikli před americkým bombardováním Afghánistánu zahájeným 7. října.

Ztráty mají obě strany
Úporně se bránící bojovníci do bojů nasadili těžké zbraně. Oběti na jejich straně nelze zjistit, ale nedá se vyloučit, že půjdou nejméně do desítek, protože Američané oblast bombardovali vysoce ničivými pumami.

Spojenecké síly zatím ztratily jednoho příslušníka americké armády a tři afghánské vojáky, řada dalších byla zraněna. Spojenci nemohli doposud nasadit pozemní vojska, protože v horách panovala krutá zima.

Po letadlech zaútočili Afghánci
Afghánské síly zahájily v sobotu po ukončení náletů útok v provincii Paktíja na východě Afghánistánu. Letecký úder proti cílům vzdáleným asi 40 kilometrů od Gardezu, správního střediska provincie Paktíja, vedly USA poté, co zde objevily mnoho skrývajících se bojovníků Al-Kajdy teroristy Usámy bin Ládina.

"V horách u Army vypukly prudké boje. Obě strany používají těžké zbraně," řekl šéf místní rady Saíf Ulláh. "Naše armáda útočí na pozice Al-Kajdy tanky a děly. Teroristé odpovídají střelbou z těžkých zbraní," řekl Ulláh a upřesnil, že dva jeho muži zahynuli a pět jich bylo zraněno. Dalších pět lidí bylo podle AIP zraněno při nehodě vojenského vozidla.

Domorodé afghánské síly bojují na třech frontách. Jedna je na severu hor u Army, kterou tvoří síly z Gardezu a kde v sobotu vypukly boje. Druhá se nachází na východě a tvoří ji jednotky z Chóstu, správního střediska stejnojmenné sousední provincie. Třetí fronta je na jihu a tvoří ji jednotky z Urgunu, města v provincii Paktíja.

Mluvčí americké základny v Kandaháru odmítl říci, zda vojáci mají informace, že se v oblasti útoku nachází šéf Al-Kajdy Usáma bin Ládin nebo talibanský mulla Umar. "Mohu jen potvrdit, že ve východním Afghánistánu probíhá operace," řekl mluvčí A. C. Roper.

USA bombardovaly teroristy v horách
Americké letouny bombardovaly skupiny teroristů z Al-Kajdy. Nálety směřovaly do hor ve východním Afghánistánu, kde se má ukrývat na 500 Arabů a členů Al-Kajdy i s rodinami. K obci Arma, strategickému bodu nových náletů, se přesunulo na 1500 Afghánců vycvičených USA. Chystají se na pozemní boje.

USA nedávno oznámily, že americká armáda shromažďuje informace o skupinách podezřelých bojovníků Al-Kajdy a afghánského muslimského hnutí Taliban, kteří se přeskupují v okolí Gardezu na východě země. Nové nálety zasahují okolí obce Arma, která leží asi čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Gardezu.

"Americká letadla obnovila v noci na sobotu bombardování Al-Kajdy v horách u Army a pokračovala ráno," uvedl mluvčí provincie Paktíja pro agenturu AIP, sídlící v Pákistánu.

Válka proti teroru
USA zahájily loni 7. října bombardování v Afghánistánu jako odvetu za atentáty spáchané 11. září ve Washingtonu a New Yorku. Hlavní podezřelý z útoků mezinárodní terorista Usáma bin Ládin, a mulla Muhammad Umar, šéf fundamentalistického hnutí Taliban, které bylo v Kábulu od roku 1996 u moci, však dosud nebyli nalezeni.

Mezinárodní vojenskou koalici pro operace v Afghánistánu v čele s USA tvoří přes 4000 vojáků, z nichž je polovina Američanů. Hlavní štáb je od prosince 2001 v Kandaháru, bývalé baště Talibanu na jihu země. Úkolem koalice je pronásledovat zbývající bojovníky Al-Kajdy a talibanského režimu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video