Američané platí Iráčanům, aby je nevraždili

  • 100
Peníze hýbou světem a nejinak tomu je v Iráku. Deník The Washington Post přinesl zprávu o tom, jak Američané platí stovky dolarů Iráčanům a tím si kupují jejich náklonnost. A vlastní bezpečnost. Teroristické skupiny dělají totéž v bleděmodrém.

Peníze se staly v některých oblastech Iráku významným prostředkem obrany, píše The Washington Post.

Američané distribuují bankovky mezi běžné Iráčany jednak proto, aby si zlepšili renomé, jednak aby přebili nabídky teroristů nezaměstnaným lidem.

Hlídkující vojáci u sebe mívají obálky s dolary určenými Iráčanům. Brigádní velitelé dostávají na tyto účely měsíčně 50 až 100 tisíc dolarů.

Za bombu dostanou Iráčané 200 dolarů
"Potkal jsem dva chlapíky, kteří mi řekli, že nás sice nemilují, ale ani nemohou říct, že by nás nenáviděli. Někdo jim ale nabídl 200 dolarů, když na nás nastraží bombu," řekl listu poručík Randall Potterf.

Generál John Batiste dodal, že centrální Irák, kde působí jeho jednotka, je plný nezaměstnaných mladých Iráčanů. "K těm se snažíme dostat," vysvětlil Batiste.

Jeho podřízení mají podle The Washington Post za úkol rozdat tisíce dolarů, za které od Iráčanů požadují příslib, že udělají například něco prospěšného v jejich obci.

Úklid je lepší než střelba
Kapitán David Krzycki, který působí na předměstí Tikrítu, vyprávěl, že nejprve dal 350 dolarů místním zato, že si uklidili v ulici, jiní dostali 770 za vyčištění zavodňovacího kanálu.

"Raději dám nějaké peníze, než aby stříleli po lidech. Není to podplácení," odmítá pochybnosti důstojník Jeffrey Sinclair, který obdrží z centrálního vedení každé tři až čtyři týdny kolem 50 tisíc dolarů.

Program drobných úplatků Iráčanům byl dosud financován z Fondu rozvoje Iráku a bylo na něj vyčleněno přes 100 milionů dolarů, Jeho rozpočet se ale pro rok 2005 pravděpodobně trojnásobně zvýší, píše The Washington Post.

Teroristé lidi k zabíjení nutí
Teroristé si ovšem nezaměstnané Iráčany získávají nejen penězi, ale také hrubým násilím. Podle brigádního generála Johna Custera, který působí jako šéf tajných služeb velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, byla těla řady útočníků nalezena v autech spoutána řetězem.

Custer v rozhovoru pro televizi ABC uvedl, že není nijak výjimečné, když rebelové zajmou rodinu některého z Iráčanů a donutí ho přistoupit na jejich požadavky.

Jindy údajně extremisté jedou těsně za nedobrovolným atentátníkem v autě a v příhodnou chvíli odpálí na dálku nálož nastraženou v jeho vozidle.


Video