Američané oslavovali Den nezávislosti

Přehlídkou amerických a zahraničních válečných lodí a plachetnic po Hudsonově řece kolem Manhattanu oslavili Newyorčané v úterý Den nezávislosti, který připomněl vyhlášení samostatnosti Spojených států v roce 1776. Prezident Bill Clinton sledoval přehlídku z letadlové lodi John F. Kennedy a z její paluby vydal krátké prohlášení, v němž vybídl ke vstřícnosti vůči imigrantům a k pevnému rozhodnutí, aby Američané před jinými nikdy "nezavírali zlaté dveře".

Přehlídku zahájila plavba čtrnácti válečných plavidel z různých států a za nimi následovalo 26 plachetnic třídy A (nejméně 48 metrů dlouhých) z devatenácti států včetně Polska, Dánska, Ukrajiny.

Nestálý vítr a spodní proudy si však vynutily nasazení motorů. Přehlídky se zúčastnilo dalších sto menších plachetnic.

Zatažené počasí zpočátku zhoršilo viditelnost, ale později se slunce prodralo mraky a osvítilo rojení plachetnic s houštinou manhattanských mrakodrapů a se Sochou svobody v pozadí.

Nejstarší lodí byla 54metrová plachetnice s názvem Filadelfská gazela, která byla postavena v roce 1883 v portugalských loděnicích. Majestátně plula po řece také italská školní loď Amerigo Vespucci, postavená v roce 1931, jejíž přesnou replikou se stala plachetnice Amistad, kterou proslavil režisér Steven Spielberg ve stejnojmenném filmu o převozu otroků do Ameriky.

Další školní lodí byl americký Eagle, který vznikl v roce 1936 v německém Hamburgu, ale po druhé světové válce v roce 1945 jej Američané zabavili jako válečnou kořist.

Tradičním úkonem během oslav Dne nezávislosti je udělování občanství. V Charlottesville, ve Virgínii, se ho zúčastnila ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Uvedla, jaké ona sama měla obavy, když přišla jako jedenáctiletá dívka do Spojených států z tehdejšího Československa. Dodala, že by si byla nikdy nepomyslela, že se stane ministryní zahraničí.

Jako protest proti likvidaci nezávislosti Havajských ostrovů pojala oslavy skupina ostrovanů v bostonském přístavu, do jehož vod američtí kolonisté kdysi shodili bedny s čajem jako výraz nespokojenosti s počínáním britské koruny.

"Bude to ještě chvíli trvat, než lidé pochopí situaci na Havaji, ale někdy se musí začít," řekl aktivista John "Butch" Kekahu. Spojené státy převzaly vládu nad jedenácti ostrovy v roce 1893.

Zcela po svém oslavili Den nezávislosti na newyorském Coney Islandu v hotdogové restauraci Nathan. V tradičním klání o největší počet zkonzumovaných hot-dogů (párků v rohlíku) zvítězil a nový rekord ustavil 32letý Japonec Kazutojo Arai, který snědl za dvanáct minut 25 kousků.

Tím získal roční "předplatné" na bezplatné hot-dogy v místní restauraci. Zajímavé je, že Arai přezdívaný Králíček váží 45 kilogramů, zatímco obhájce titulu Steve Keiner je 175 kilogramový pořízek a před soutěží si prý vyčistil zuby speciální pastou, aby hot-dogy lépe klouzaly.

Ohňostroj nad Empire State Building (New York)

Ohňostroj nad budovami dolního Manhattanu (New York)

Slavnostní plavba lodí po řece Hudson (New York)

Prezident Clinton s manželkou zdraví lodě z křižníku Hue City na řece Hudson (New York)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video