Mars ve vzdálenosti 69 milionů kilometrů od Země - 2001

Mars ve vzdálenosti 69 milionů kilometrů od Země - 2001 | foto: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team

Američané odtajnili plán cesty člověka na Mars

  • 168
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) představil plán, jak by mohla vypadat cesta člověka na Mars. Historický let, který by se měl uskutečnit v roce 2031, má trvat šest až sedm měsíců a na "rudé planetě" stráví astronauti dalších šestnáct měsíců.

Mise na ně bude podle odborníků klást obrovské nároky nejen svou délkou, ale i nutností obstarat si část zásob a dalších věcí svépomocí. Navíc bude velmi nákladná.

Američané podle tohoto plánu, o němž informovala na svých internetových stránkách zpravodajská stanice BBC, počítají s vysláním posádky jen s minimálním počtem členů.

Plavidlo o váze 400 tun na oběžnou dráhu kolem Země mají vynést tři nebo čtyři nosné rakety Ares V, které NASA vyvíjí pro návrat na Měsíc.

K "rudé planetě" má tuto loď dopravit pohonný systém nové generace na kryogenické palivo ze zkapalněných plynů. Náklady na takovou marsovskou misi, která potrvá celkem dva a půl roku, NASA odhaduje na dvacet až 450 miliard dolarů (359 miliard až osm bilionů korun). Pro srovnání - navrhovaný státní rozpočet České republiky pro rok 2008 počítá s výdaji 1,1 bilionu korun.

Americká vesmírná agentura připustila, že plán pravděpodobně ještě dozná řady změn. Tato strategie je přesto podle mínění NASA v současnosti tou nejlepší, jak lze člověka na povrch čtvrté planety Sluneční soustavy dostat.

Posádka si bude během letu pěstovat zeleninu
Startu rakety s lidskou posádkou má na přelomu let 2028 a 2029 předcházet vyslání lodi se zásobami a se základnou, která bude na povrchu Marsu získávat energii ze štěpení jádra.

Vesmírné plavidlo bude vybaveno systémy schopnými recyklovat vodu a vzduch pro posádku. Aby astronauti cestu na Mars zvládli, NASA předpokládá, že si během letu budou pěstovat vlastní ovoce a zeleninu.

Toto kosmické "zahradničení" jim nejen obohatí stravu o potřebné vitaminy, ale zároveň má přispět k jejich psychickému zdraví. Kvůli obtížnému zásobování takové mise budou astronauti muset být schopní také řadu věcí sami opravit a nejspíše také vlastními prostředky vyrobit.

Podle autora tohoto projektu Breta Drakea musí NASA vyřešit ještě řadu neznámých. Jednou z nich je například jak zajistit efektivní ochranu astronautů před vysokým stupněm kosmické radiace, které budou vystaveni ve vesmíru a na povrchu Marsu.

Budou rovněž potřebovat lékařské vybavení, aby mohli určit nemoci a zranění a léčit je. NASA věří, že mnoho odpovědí na tyto otázky poskytne už cesta na Měsíc, kam by se Američané chtěli vrátit do roku 2020 a následně tam vybudovat stálou základnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video