Dav trhá vlajku NATO před makedonským parlamentem ve Skopje

Dav trhá vlajku NATO před makedonským parlamentem ve Skopje - Rozzlobený dav trhá vlajku NATO před budovou parlamentu ve Skopje. Do budovy vnikli 25. června 2001 makedonští rezervisté, kteří protestovali proti dohodě, kterou vláda uzavřela s albánskými gerilami, čímž rebelům umožnila stažení se z obce Aračinovo za pomoci NATO a EU. (26. června 2001) | foto: Reuters

Američané odjíždějí ze Skopje

  • 8
Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že povolilo vycestovat ze země všem svým zaměstnancům, jejichž přítomnost není na americkém velvyslanectví ve Skopji nezbytně nutná. Jde o reakci na pondělní násilí v metropoli. Ministerstvo rovněž Američanům doporučilo, aby odložili cesty do Makedonie. Pokud se v zemi zdržují, měli by se pokusit odcestovat.

"Situace v Makedonii je nestabilní a potenciálně nebezpečná v důsledku  ozbrojených srážek mezi makedonskými bezpečnostními silami a radikály z řad albánské menšiny," varuje ministrstvo.

Potřebuji vás, vzkázal prezident Makedoncům
Makedonský prezident Boris Trajkovski vyzval v úterý k uklidnění situace v zemi. V projevu k národu, který přenášela televize i rozhlas, zároveň prohlásil, že při obnově míru v Makedonii potřebuje pomoc vlády, bezpečnostních sil i prostých lidí. "Nemůžeme si dovolit neshody," řekl prezident. "Nabízím mír a od vás žádám podporu."

Makedonskou hranici už čtvrtý měsíc okupují separatisté z Kosovské osvobozenecké armády. Prezidentův projev byl první reakcí na pondělní protesty. Asi tří tisíce lidí v pondělí vyjadřovaly nespokojenost s politikou vedenou proti albánským povstalcům a požadovaly odstoupení prezidenta Trajkovského.

Trajkovski v projevu obhajoval i pondělní evakuaci albánských povstalců ze strategické obce Aračinovo nedaleko hlavního města Skopje, která vyvolala protesty nacionalistů. Evakuace byla podle Trajkovského součástí mírového plánu, který vypracovala makedonská vláda společně se Západem se snahou vyhnout se lidským ztrátám. Makedonský prezident dále prohlásil, že řešení čtyř měsíců trvající krize nemůže být jen vojenské, čímž podpořil stanovisko Západu.

Rozzlobení Makedonci zablokovali vojáky NATO
Dav Makedonců nespokojených s příměřím s albánskými povstalci v pondělí zablokoval v obci Umin Dol cestu skupině amerických vojáků a evropských diplomatů a pozorovatelů, kteří pomohli příměří vyjednat.

Podle jednoho diplomata ze zablokované skupiny zahradil dav cestu kameny a házel po autech diplomatů kamením. Policie střílela nad hlavy nespokojených lidí a pak se jim pokoušela domluvit, aby se rozešli. "Je to jen malá místní potíž, brzy se odsud dostaneme," řekl tento diplomat.

"Trajkovski, demise" a "NATO, zrádce", skandovalo v pondělí několik tisíc demonstrantů ve Skopje. Proti nim stál kordon policistů chránících parlament, v němž jsou i pracovny prezidentského úřadu a kde Trajkovski jednal s hlavními politickými vůdci země.

Zpravodaj BBC informoval, že atmosféra ve městě je velmi napjatá. Objevují se prý hrozby albánským majitelům obchodů. Mezi nacionalistickými slogany, které demonstranti křičeli, se objevilo i:" Albánci do plynu!".

Rezervisté chtějí proti albánským rebelům bojovat
V pondělí ve Skopje u budovy makedonského zákonodárného sboru demonstrovalo proti vládní politice vůči albánským povstalcům i několik desítek policejních rezervistů. Stěžovali si také, že nebyli nasazeni do bojů. Oblečení v policejních uniformách a vyzbrojeni automatickými zbraněmi, tvrdili, že byli tři a půl měsíce ve frontové linii, aniž by mohli proti albánským povstalcům bojovat.

Makedonský ministr vnitra Ljube Boškovski se protestující snažil uklidnit slovy: "Počkejte den nebo dva a my vám přineseme vítězství."

Evropská unie v pondělí vyzvala Makedonii, aby se nesnažila vyřešit konflikt v zemi vojenskou silou. Má prý zahájit rozhovory o zlepšení práv albánské menšiny v zemi a tím napomoci odzbrojení albánských povstalců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video