Američané nepovažují volební krizi za hlavní problém

Jak se dívá řadový americký občan na probíhající volební krizi? Na tuto otázku odpovídá v polovině druhého povolebního týdne hned několik celonárodních průzkumů veřejného mínění. Podle kombinovaných výsledků zjištěných výzkumnými týmy ABC News-Washington Post, CNN-USA Today-Gallup a CBS-NY Times kolem 60 procent dotazovaných nepovažuje volební krizi za ústřední problém. Veřejnost jako celek nepreferuje žádného z protagonistů: zhruba 80 procent prohlašuje, že bude akceptovat nově zvoleného prezidenta bez ohledu na to, zda to bude Al Gore nebo George W. Bush.
Historicky ojedinělý proces letošního výběru hlavy statu však obrací zájem veřejnosti k podstatě volebního systému založeného na kombinaci všelidového hlasování a sboru volitelů, tj.  nevoleného orgánu, jenž jako celek není vázán výsledky prvního, lidového kola hlasování.

Podle agentury AP, sumarizující výsledky hlavních průzkumů veřejného mínění, se většina dotazovaných Američanů vyslovuje pro zrušeni sboru volitelů. Tři čtvrtiny dotázaných v průzkumu sponzorovaném ABC a listem Washington Post oponuje radikálnímu požadavku na opakovaní floridských voleb.

Nejčerstvější Gallupuv průzkum odhaluje, ze pouhá čtvrtina Bushových příznivců je pro manuální přepočítávání hlasovacích lístků, zatímco pro je 85 procent dotazovanych Goreových stoupenců.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video