Američané navrhují město

Praha - Mladí američtí architekti přijeli navrhnout rozvoj metropole nezaujatýma očima. Na konkrétní projekty nejsou peníze. Studenti architektury University of Colorado z Denveru přijeli letos již popáté na měsíční studijní stáž do Prahy. Mají za úkol zpracovat zadání, které pro ně připravily tři městské části.

"V případě převážně sídlištních městských částí Prahy 11-Jižní Město a Prahy 13-Jihozápadní Město se zadání týká regenerace panelových sídlišť a dostavby volných ploch," uvedl Bohdan Pardubický, asistent starosty Prahy 13. Pátá městská část připravila jako zadání studii možného rozšíření nového centra Smíchova jižním směrem a revitalizaci náměstí Kinských.

Stejně jako městské části, ani studenti zatím nemají představu, jak by konkrétní projekty měly vypadat. "Musíme Praze naslouchat, abychom zjistili, co potřebuje. Architektura se poslední dobou stala módní záležitostí. Ale každému se stejně líbí něco jiného. Důležité je především to, aby město fungovalo. Je to organismus, který by nic nemělo narušit," řekl instruktor Ronald Rael. Druhý z pedagogů, Petr Dostál, podotkl, že například Jihozápadní Město má velkou šanci se úspěšně rozrůstat. "Je zde dobré spojení na letiště a rovná plocha vhodná ke stavbě," uvedl.

Student Jeff Schneider vidí problém především v penězích a kapitalistickém myšlení. "Po revoluci se tady všechno hrozně rychle rozrostlo, ale systém a infrastruktura to nebyly schopny včas vstřebat," konstatoval Jeff.

Čtrnáct studentů a dva pedagogové mají pracovní základnu v kinosálu Základní školy Mezi školami v Nových Butovicích. Zde mají k dispozici počítače a mohou tak rozpracovat projekty vždy přímo na místě.

Stejně jako v minulých letech však nejde o vytvoření nějakých závazných návrhů a konkrétních projektů. "Američané vždy přijdou se zámořským pohledem na věc, který může být v mnohém inspirativní," řekl Petr Bratský, starosta Prahy 13. "Výsledky jejich práce se samozřejmě nezačnou ihned stavět, ale jak pro místní politiky, tak pro české architekty je dobré, když uvidí na chvíli svou lokalitu nezaujatýma očima mladých odborníků zdaleka," dodal.

Z nápadů a přístupů Američanů čerpají pak lidé, kteří zpracovávají konkrétní projekty určené k realizaci nebo ti, kdo činí rozhodnutí kolem územních plánů.

"V minulosti nás třeba zaujaly jejich návrhy na řešení vodních ploch a různých kanálků či potůčků, které by mohly oživit sídliště Stodůlky, Lužiny, Velkou Ohradu nebo Nové Butovice a zvlhčovat v létě vzduch. Nezajímavé nejsou ani jejich postřehy týkající se dopravních urbanistických řešení, která ve státech pojímají z jiného úhlu," vzpomněl Bratský. Dodal však, že hodně námětů je z různých důvodů nerealizovatelných. Chybějí peníze, nejsou vyjasněné vlastnické vztahy k pozemkům a přípravné procesy trvají příliš dlouho.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video