Konkrétní informace o případné spolupráci USA a NATO ohledně radaru v Česku velvyslankyně neuvedla

Konkrétní informace o případné spolupráci USA a NATO ohledně radaru v Česku velvyslankyně neuvedla

Američané mluví o spojení radaru s NATO mlhavě

  • 752
Klíčové propojení americké radarové základny v Česku s NATO je zatím spíše v oblasti slov. Vyplývá to z výroků velvyslankyně USA při Alianci Victorie Nulandové, která ráno promluvila v České televizi. Zelení i opoziční ČSSD přitom svůj souhlas podmiňují mimo jiné zařazením radaru do NATO.

Protiraketový radar

Velvyslankyně Nulandová sice pronesla několik vstřícných vět o snaze USA spolupracovat s NATO, ale nic konkrétnějšího v nich nezaznělo.

Například na otázku moderátora, kdy by se protiraketová obrana USA (jejíž součástí je i radar) mohla připojit k systému NATO, odpověděla tato důležitá diplomatka slovy o předběžných rozhodnutích.

"Já se domnívám, že už na summitu NATO příští rok v Bukurešti bychom mohli učinit některá předběžná rozhodnutí, jak systémy propojit," řekla Nulandová s tím, že v NATO hovoří o takové obraně už od roku 2002.

Podle ní USA chtějí nyní spolupracovat s Českou republikou, Polskem, Velkou Británií a Dánskem a potom se dá uvažovat o tom, že by obranný systém pokryl celou Alianci. "Chceme obranou pokrýt všechny naše spojence, protože to je princip NATO," řekla.

Část zelených a většina sociálních demokratů ovšem požadují více, než o čem mluví americká velvyslankyně. Naléhají, aby radaru v Česku byl už od začátku budován ve spolupráci s NATO, aby bylo přímo garantováno, že radar bude sloužit celému svazku.

Bushova návštěva mnohé ukáže
V tomto bodě ovšem Victorie Nulandová použila pro jednání s NATO jen slůvko "potom".

Doslova totiž v ČT prohlásila: "V tomto okamžiku chceme vybudovat část infrastruktury protiraketové obrany v některých státech. A potom se chceme vrátit do NATO a transparentním způsobem všechno vysvětlit. To není systém Sovětský svaz, kde by dali zařízení do vaší země a neptali se vás na to."

Nulandová se rovněž dotkla dalšího velkého problému - před kým přesně by měla protiraketová obrana vlastně chránit. Přitom mluvila o Íránu a Severní Koreji.

"Írán se svými raketami středního a dlouhého doletu může už dnes zasáhnout naše některé spojence. ... Korea už připravuje raketu, která míří třeba na Aljašku. Potřebujeme něco, co by tomu zabránilo," řekla.

Teprve napjatě očekávaná návštěva amerického prezidenta ukáže, jak těsně by USA spolupracovaly s NATO a hlavně kdy a zda vůbec by mohlo nastat propojení protiraketového systému USA s NATO. Právě tato odpověď možná rozhodne o tom, zda čeští poslanci zvednou pro radar ruku, nebo ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video