Afghánské děti nesou nevybuchlé granáty

Afghánské děti nesou vybuchlé dělostřelecké granáty, které sbírají na předměstí Kábulu kvůli kovu. Nevybuchlé miny zabijí každý měsíc v zemi na 90 lidí. Mnozí zahynou právě při hledání nevybuchlých granátů nebo bomb kvůli kovu. (3. ledna 2002) | foto: Reuters

Američané hon na Umara nevzdávají

  • 2
Prozatímní afghánská vláda se už více než týden pokouší řídit válkou zdevastovanou zemi. Američtí vojáci mezitím pročesávají severozápad Afghánistánu, kde se údajně skrývá talibanský vůdce Muhammad Umar. Při dosud největší pozemní operaci americká námořní pěchota objevila severně od Kandaháru základnu Al-Kajdy, píší The Washington Post a The New York Times.

Major Chris Hughes řekl, že objevená základna Al-Kajdy byla s přestávkami obývána v posledních několika týdnech. Komplex tvořily jeskyně, cvičná dráha a 14 chatrčí v hluboké úžlabině.

Vojáci zde nalezli ruční zbraně a nějakou dokumentaci, která ale zřejmě nemá valnou zpravodajskou hodnotu, píší americké deníky.

Na operaci v provincii Hílmand se podílelo asi 200 příslušníků námořní pěchoty. Výpravu, která vyrazila z americké základny na kandahárském letišti na Nový rok a přesunovala se jen za tmy, tvořilo 20 vozidel a kryly jí vrtulníky a stíhačky Harrier. Předcházející operace tohoto druhu tvořily mnohem menší týmy, uvedl The New York Times.

Podle The Washington Post by měl předseda prozatímní afghánské vlády Hamíd Karzáí v únoru navštívit Washington. Poslední nejvyšší představitel Afghánistánu, který oficiálně navštívil USA, byl v roce 1963 tehdejší král Muhammad Záhir Šáh.

Vyhráno není
Američtí důstojníci pro CNN uvedli, že v oblasti Bághrán v provincii Hílmand severozápadně od Kandaháru zůstává opevněno asi 1500 těžce vyzbrojených talibanských bojovníků.

Kontradmirál Pentagonu John Stufflebeem ve středu upozornil, že někteří bojovníci Al-Kajdy se po dvou měsících amerického bombardování pokoušejí přeskupit síly. Jiní podle něho uprchli z hornaté oblasti Tora na východě Afghánistánu do Pákistánu.

USA jsou znepokojeny tím, že Pákistán stáhl až osm tisíc vojáků od afghánské hranice a v reakci na rostoucí napětí s Indií je vyslal ke Kašmíru. Hranice je tedy ještě propustnější. Pákistánští vojáci dosud na hranici kolem Paračinaru zadrželi na 200 prchajících bojovníků Al-Kajdy. 

Pentagon oznámil, že v zajetí amerických sil je 221 bojovníků Talibanu a Al-Kajdy. Jsou drženi na základně na kandahárském letišti. Dalších osm zajatců včetně Johna Walkera, Američana, který bojoval po boku Talibanu, je na americkém křižníku USS Bataan v Arabském moři.

První obžalovaný za 11. září: Jsem nevinen

Mezinárodní jednotky v Kábulu
Ve středu do Kábulu dorazila průzkumná jednotka mezinárodních mírových sil (ISAF), která má připravit podmínky pro příjezd celého kontingentu. Předvoj tvoří dvacet až třicet důstojníků a další administrativní personál ze 17 zemí, které se podílejí na mezinárodních bezpečnostních silách.

Jednotky ISAF, které budou mít koncem ledna 4500 mužů, povede britský generál John McColl. Jejich úkolem bude zajištění bezpečnosti v zemi. Vojáci budou rozmístěni v pěti základnách severně a východně od Kábulu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video