Syrští povstalci na hlídce před městem Azaz na severu země (21. srpna 2012)

Syrští povstalci na hlídce před městem Azaz na severu země (21. srpna 2012) | foto: Reuters

USA mají potíže s výcvikem syrských rebelů. Neshodnou se na nepříteli

  • 82
Spojené státy investují miliony dolarů do výcviku umírněných syrských rebelů k boji proti Islámskému státu. Každý rok takto chtějí vycvičit pět tisíc bojovníků, o dobrovolníky je však nouze. Podle Američanů je těžké najít lidi, kteří splňují všechna kritéria. Syřané navíc chtějí bojovat i proti Asadově režimu.

Bílý dům již před rokem požádal americký Kongres o 500 milionů dolarů na tříletý výcvikový program, samotný výcvik však po měsících náborů a prověřování rekrutů začal až letos v květnu.

Američané si kladou za cíl ročně vycvičit 5 400 rebelů, představitelé armády se nechali slyšet, že by byli spokojení se třemi tisíci do konce roku. Podle agentury AP však již sami přiznávají, že se tento cíl pravděpodobně nepodaří splnit, Američané totiž momentálně pracují s pouhou stovkou povstalců, píše CNN. Žádný z nich ještě výcvik nedokončil.

Z celkem šesti tisíc lidí, kteří se přihlásili, Američané na základě zdravotních prohlídky a „bezpečnostní prověrky“, která má odhalit vazby na radikály, vybrali 1 500. Mnoho jich však již muselo z různých důvodů program opustit. Někteří totiž dosud nebyli zletilí, další nebyli fyzicky způsobilí, u jiných Američané dodatečně zjistili vazby na radikální skupiny.

Podle ministra obrany Ashtona Cartera se Spojené státy snaží najít bojovníky, na které je spolehnutí, mají ty správné ideje a nejsou nijak napojení na Islámský stát (IS) a hodlají proti němu bojovat. „Je velmi těžké najít lidi, kteří tato kritéria splňují,“ uvedl. Naprostá většina rebelů navíc nechce bojovat proti IS, ale proti režimu Bašára Asada, řekl CNN nejmenovaný zdroj z armády.

Chceme bojovat i proti Asadovi, říkají rebelové

Pentagon se však zatím nevzdává, zájemců je prý dostatek. Jen za posledních deset dnů se přihlásila tisícovka bojovníků, Američané však upřednostňují kvalitu nad kvantitou. „Snažíme se vybudovat jednotky, které dělají víc, než že jen dobře bojují. Nemůžeme být úspěšní, pokud budou jen zuřivými bojovníky,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Elissa Smithová.

Islámský stát

Podle analytičky Jennifer Cafarelly si Američané stanovili snad až příliš vysoké cíle. „Je prostě obtížné získat tolik syrských povstalců, kteří by se chtěli za daných podmínek účastnit výcviku,“ řekla AP.

Kritika zní i z řad samotných syrských rebelů. Podle Abdul-Džabára abú Thabeta, velitele jedné z umírněných povstaleckých jednotek, mají USA zájem spíše o dezertéry z Asadovy armády než o rebely. Sám již Američanům jednou poskytl seznam možných rekrutů, odpovědi se však nedočkal. Syřané mají navíc jiné cíle než USA. „Američané říkají, že chtějí vycvičit rebely jen k boji proti IS,“ řekl Thabet. „Bojovat by se ale mělo proti IS, Asadově režimu a každému, kdo je proti revoluci.“

Pentagon v květnu oznámil, že zahájil výcvik devadesáti bojovníků v Jordánsku (více zde), minulý týden se objevily zprávy o dalším tréninkovém centru v Turecku. Každý bojovník od USA dostává 250 - 400 dolarů měsíčně (zhruba 6 000 až 9 500 korun) v závislosti na dovednostech, výkonu a hodnosti, uvedla mluvčí Smithová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video