Americká strategická přeprava. Ilustrační foto.

Americká strategická přeprava. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Američané chystají nový letecký most do Afghánistánu, povede přes Rusko

  • 11
Americká armáda se připravuje na otevření nového zásobovacího leteckého mostu do Afghánistánu. Povede zcela netradičně přes ruský vzdušný prostor. Moskva už vydala nezbytná povolení. Doposud mohly Spojené státy zásobovat své jednotky přes Rusko pouze po železnici.

Američané mohou využívat ruský vzdušný prostor už od 6. září. Vyplývá to ze smlouvy, která byla uzavřena během červencové návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Moskvě.

"Smlouva o tranzitu vstoupí v platnost 60 dnů od podpisu. Právě 6. září je prvním dnem, kdy ji lze využít," citovala agentura Interfax náměstka amerického ministra obrany Alexandera Vershbowa. Zda ale Američané začnou vzdušný prostor nad Ruskem využívat hned od tohoto data, není podle jeho slov zatím jasné.

Spojené státy podle nové dohody mohou využívat ruský vzdušný prostor pro zásobování svých jednotek v Afghánistánu i pro přepravu posil. Smlouva zajišťuje ročně až 4 500 letů amerických vojenských letadel, což představuje asi dvanáct letů denně.

Navíc Američané nemusí platit letové poplatky za přelet na ruským územím a nově mohou do Afghánistánu přepravovat i zbraně, munici a vojáky. To dříve nešlo, Moskva před časem povolila Američanům pouze přepravu nevojenského materiálu po železnici nebo v konvojích po zemi. Nový letecký most má Pentagonu přinést úspory ve výši přes 130 milionů dolarů.

Dohoda je podle obou stran významným krokem v americko-ruských vztazích. Prezident Obama před časem poznamenal, že "ani Amerika, ani Rusko nemají zájem, aby v Afghánistánu a v Pákistánu vládl Taliban".

"Ze strany Ruska jde o vstřícné gesto, které musíme ocenit. Nelze to ale přeceňovat. Je třeba si uvědomit, že pokrok v Afghánistánu je i v zájmu Moskvy," uvedl politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Podle Suchého bylo by dobré, kdyby se Rusko chovalo podobně vstřícně i v jiných otázkách. "Jako například v chápaní NATO. Tedy že Aliance není protivník," dodal Suchý.

Tranzit přes ruské území využívá pro zásobování jednotek v Afghánistánu i samotné NATO. Některým zemím, například Španělsku a Německu, Moskva už na jaře dovolila převážet přes ruské území zbraně a munici.

Dřívější cesty především přes Pákistán, z přístavu Karáčí přes Péšávar a Chajbarský průsmyk, jsou velmi nebezpečné a zásobovací konvoje se stále častěji stávají terčem útoků ozbrojenců. Přitom právě tudy ještě před několika měsíci proudilo až 70 procent všech zásob a vybavení.

, natoaktual.cz

Video