Bariérový ostrov Raccoon před pobřežím Louisiany v Mexickém zálivu

Bariérový ostrov Raccoon před pobřežím Louisiany v Mexickém zálivu | foto: Profimedia.cz

Američané chtějí chránit vzácné mokřady před ropou umělými ostrovy

  • 10
Američané chtějí chránit ekologicky unikátní mokřady na pobřeží Louisiany pomocí uměle vytvořených bariérových ostrovů. Plán guvernéra ohroženého státu na vybudování několika úzkých písečných ostrůvků posvětil Bílý dům a zaplatí ho těžařská společnost BP, která provozovala zničený vrt v Mexickém zálivu.

Přirozené bariérové ostrovy jsou relativně úzké kusy pevniny a vznikají souběžně s pobřežím, od kterého je dělí mělké zátoky nebo laguny. Často se vyskytují v řetězcích a mohou zabírat i desítky kilometrů. Tak jako podél pobřeží Louisiany, kterou zaplavila unikající ropa z Mexického zálivu.

Aby ochránili vzácné mokřady na pobřeží před další ropou, rozhodli se představitelé Louisiany vybudovat šest umělých bariérových ostrovů. Toxická surovina už do některých částí ekologicky unikátních mokřad pronikla, jenže hrozí, že další vlny mazlavé látky budou na pobřeží dorážet ještě pěkně dlouho a křehkou oblast zcela zničí.

Ráj ptáků, savců i ryb

Delta Mississippi je unikátním ekosystémem

Pokud se nepodaří poslední pokus společnosti BP omezit únik ropy do moře nasazením uzávěru na ventil vrtu a následným odsáváním suroviny do tankeru, tak mazlavou látku zastaví zřejmě až vyhloubení odlehčovacích vrtů. První z nich by měl být hotov v srpnu.

Zvířecí oběti ropné katastrofy v Mexickém zálivu.Zvířecí oběti ropné katastrofy v Mexickém zálivu.

Zvířecí oběti ropné katastrofy v Mexickém zálivu.

Místní úřady věří, že citlivé louisianské mokřady před další zkázou ochrání desítky kilometrů umělých bariérových ostrovů, které se podle televize BBC připojí k těm přirozeným. Vzniknout by v podstatě měly navezením písku a bahna do mělkých vod před pobřežím.

Pass a Loutre. Oblast v Louisianě, kterou zasáhla ropa z poničeného vrtu (2. června 2010)Pass a Loutre. Oblast v Louisianě, kterou zasáhla ropa z poničeného vrtu (2. června 2010)

Pass a Loutre. Oblast v Louisianě, kterou zasáhla ropa z poničeného vrtu (2. června 2010)

Podobné projekty normálně trvají roky vyhodnocování přírodních podmínek, připomněl list The Washington Post na svém webu. Jenže tentokrát na to není čas.

"Věříme, že to může být provedeno rychle a tak, že tam neublížíme pelikánům, želvám a další divoké zvěři," míní Billy Nungesser z louisianské farnosti Plaquemines. Přirozené bariérové ostrovy totiž často poskytují útočiště množství vzácných živočichů.

snímky ropou obalených ptáků

První nejnázornější záběry ekologické katastrofy

Vybudování těch umělých bude stát asi 360 milionů dolarů (zhruba 7,7 miliard korun) a finanční náklady ponese společnost BP.

Nad projektem se ovšem stále vznášejí velká "ale". Zaprvé vybudování takových bariér by podle médií mělo trvat i několik měsíců a za druhé někteří odborníci v úspěch akce nevěří. Důvodem je hlavně fakt, že přirozené bariérové ostrovy v deltě řeky Mississippi vlivem přírodních pochodů postupně mizí v moři.

Aktuální vývoj v Mexickém zálivu

Společnost BP umístila na potrubí netěsnícího vrtu v Mexickém zálivu uzávěr, který má pomoci odvádět ropu do přistaveného tankeru. Trubice nasazená na kryt už začala skutečně surovinu čerpat na hladinu, zatím ale nejde přesně určit, jak velkou část unikající ropy se podaří do tankeru nabrat. Odborníci upozorňují, že se surovina určitě bude z vrtu šířit do moře v menší míře i nadále.

"Rád bych, abychom zachytili přes 90 procent toho úniku. To je, myslím, s touto technikou možné," řekl šéf prací na vrtu Doug Suttles. "Samozřejmě to musíme v příštích 24 až 48 hodinách optimalizovat," doplnil s tím, že na vyčíslení úspěšnosti zachycování suroviny je ještě brzy.

Ropa do moře uniká od výbuchu těžební plošiny Deepwater Horizon na konci dubna. Denně se do moře dostávaly dva až tři miliony litrů suroviny. Na hladině se vytvořila obří ropná skvrna, která už ničí pobřeží Louisiany, dorazila k Mississippi a Alabamě a ohrožuje Floridu.

Samotné zakrytí vrtu a odčerpávání ropy katastrofu úplně nevyřeší. "I kdyby to bylo úspěšné, je to jen dočasná a částečná oprava. Musíme pokračovat v operacích u zdroje (úniku), na hladině i podél pobřeží zálivu," uvedl velitel americké pobřežní stráže Thad Allen. Podle odborníků je trvalým řešením pouze vyhloubení odlehčovacích vrtů a zabetonování poškozeného vrtu zespoda. To ale nebude dokončeno dřív než v srpnu.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue