Glenna Forda soud po třiceti letech zprostil viny (USA, 12. března 2014).

Glenna Forda soud po třiceti letech zprostil viny (USA, 12. března 2014). | foto: AP

Soud po třiceti letech změnil verdikt, muž odsouzený k smrti je volný

  • 15
Soud v americkém státě Louisiana zprostil viny čtyřiašedesátiletého Glenna Forda, který pětadvacet let čekal v cele smrti za vraždu klenotníka před třiceti lety. Na povrch se totiž dostaly nové důkazy, které se podle Fordových advokátů určití lidé snažili skrýt.

Podle britského Guardianu byl Glenn Ford ve vězení od roku 1984, kdy ho soud shledal vinným z vraždy pětašedesátiletého klenotníka a hodináře Isadora Rozemana, pro kterého příležitostně pracoval. Ford svou vinu vždy popíral. 

Podle amerických médií patří Ford dobou mezi rekordmany, kteří ve vězení před očištěním svého jména strávili nejdelší dobu. Podle Los Angeles Times byl Ford v cele smrti ve městě Angola od roku 1988.

"Moje myšlenky utíkají všemi možnými směry, ale je to dobrý pocit," řekl Ford podle BBC novinářům na otázku, jak se při svém odchodu z vězení Louisianě cítí.

Přiznal ovšem i určitou hořkost. "Třicet let...třicet let z mého života, nebo možná spíš celý život. Nemůžu se vrátit a dělat to, co jsem měl dělat, když mi bylo 35, 38 či 40. Když jsem odešel, můj syn byl ještě malé dítě, teď už je to dospělý muž, který má vlastní děti."

Soud udělal v původním procesu řadu chyb, tvrdí právníci

Soud Forda zprostil viny díky novým důkazům, které potvrdily, že u smrti klenotníka nebyl. "Velmi nás těší, že byl Glenn Ford konečně zproštěn viny, a jsme zvláště vděční za to, že soud postupoval tak rozhodně, aby pana Forda propustil," uvedli Fordovi právní zástupci. Soudní proces podle nich narušila "nezkušená obhajoba a protiústavní zamlčení důkazů včetně výpovědí informátora".

V případu klenotníkovy vraždy se nikdy nenašla vražedná zbraň, proti Fordovi navíc původně svědčila žena, která se později přiznala ke křivé výpovědi. Média spekulují i o rasové motivaci původního rozsudku, ten totiž nad Afroameričanem vynesla porota složená pouze z lidí světlé pleti.

Lidé, kteří byli neprávem uvězněni, mají podle BBC zaručen v amerických zákonech nárok na kompenzaci ve výši 25 tisíc dolarů na rok (téměř 500 tisíc korun) a v přepočtu až 1,5 milionu za ztrátu životních příležitostí. V ideálním případě by si tak Ford mohl přijít na 2,125 milionu dolarů (asi 42 milionů korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video