Natáčet se ještě nezačalo, ale filmaři se připravují hlavně na 17. listopad.

Natáčet se ještě nezačalo, ale filmaři se připravují hlavně na 17. listopad. | foto: Profimedia.cz

Američan natočí film o 17. listopadu, poradí mu „esenbáci“ z Národní

  • 69
Američané připravují film o 17. listopadu 1989. Točit budou i o svátcích, kdy hodlají využít záběry ze spontánních akcí, kterými si budou Češi dvacet let od pádu komunismu připomínat. Na scénáři pracuje i spisovatel Arnošt Lustig. Film by měl být hotový na jaře.

Milostný příběh o čtveřici mladých lidí se odehrává v létě roku 1989. Šestnáctiletí kluci Petr, Jiří a Ondřej prožívají svoji pubertu v předvečer dramatických podzimních událostí. Pivo, undergroundová hudba, sport a první rande, milostná zápletka, kdy dva z trojice milují stejnou dívku. Do toho přijde podzim a s ním listopadový životní zvrat.

Ve filmu, který má zatím pracovní název Máme holé ruce, budou až na Petra Čtvrtníčka hrát vesměs neznámé tváře. Pouze jednoho z mladíků si zahraje Filip Tomsa, známý z filmu Veni, vidi, vici.

S nápadem natočit film přišel Američan Gary Keith Griffin, který v Československu v té době studoval. S dialogy mu pomáhá spisovatel Arnošt Lustig, jeho syn Josef Lustig bude snímek režírovat.

Natáčet se ještě nezačalo, ale filmaři se připravují hlavně na 17. listopad, kdy chtějí využít srocení davů na Václavském náměstí a v přilehlých ulicích.

Na výročí Listopadu totiž občanské sdružení Opona chystá velký koncert, na který láká mladé lidi v dobovém oblečení. Čeká až dva tisíce účastníků. Do davu se vmíchá ještě dalších 300 komparsistů, kteří budou s kamerou a režisérem natáčet potřebné záběry.

S podporou Prahy

Film podporuje magistrát města Prahy i městská část. "Protože se film týká novodobé české historie, hlavní město Praha i městská část Praha 1 na tomto filmu spolupracují. Týká se to například ochoty propůjčit na natáčení bezplatně lokality na Národní třídě," řekl iDNES.cz producent filmu Karel Kasal ze společnosti Bear and Dove Productions. Produkční společnost tvoří vedle něj i otec a syn Lustigovi a Američan Griffin.

Starosta městské části Petr Hejma i primátor Pavel Bém se podle Kasala za projekt postavili natolik, že filmaři s Prahou jednají i o možné finanční podpoře. Snímek, který bude hotový na jaře, by totiž mohl být pro metropoli dobrou reklamou. 

Vznikne i dokument

Některé záběry se budou natáčet na Národní třídě už 14. listopadu, kdy do ulice nastoupí policisté v tehdejších uniformách. "Našli jsme dokonce několik lidí, kteří byli tehdy v pozici policistů a budou to komentovat," řekl Kasal.

Tvůrce filmu má se Sametovou revolucí vlastní zkušenosti. Gary Keith Griffin totiž studoval v Praze FAMU a listopadových demonstrací se sám účastnil. Své autentické záběry, které tehdy pořídil, smíchá s těmi, které se chystá natočit dvacet let poté. Vedle filmu by tak měl vzniknout i dokument, na kterém se bude podílet i newyorská autorka Barbara Koppleová. - více o filmu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video