William Marotta, soudně popotahovaný spermatu (24. ledn a2014)

William Marotta, soudně popotahovaný spermatu (24. ledn a2014) | foto: AP

Američan daroval lesbičkám sperma, nyní musí platit alimenty

  • 256
Pro dobrotu na žebrotu. To si asi musí říkat Američan, díky jehož spermatu se jeden lesbický pár dočkal dítěte. Matka dítěte se ale později dostala do finančních potíží a soud rozhodl, že biologický otec je za dítě finančně zodpovědný. Umělé oplodnění totiž neprovedli lékaři.

Když se partnerky Jennifer Schreinerová a Angela Bauerová v roce 2009 rozhodly, že chtějí dítě, zveřejnily na internetové síti Craiglist inzerát. Jejich žádost zaujala Williama Marottu, který lesbickému páru daroval tři kalíšky svého spermatu.

"Daroval jsem jim genetický materiál a tím to pro mě skončilo," říká dnes podle serveru NBC News sedmačtyřicetiletý Marotta.

Marotta a obě ženy podepsali smlouvu, že biologický otec nebude mít za dítě žádnou finanční zodpovědnost. Následné umělé oplodnění ženy provedly v domácích podmínkách, neasistoval však při něm lékař. Na konci roku 2009 se jim narodila dcera.

Ženy se později rozešly, matka dítěte kvůli nemoci odešla z práce a požádala stát o pomoc. Úředníci se obrátili na soud s žádostí, aby Marottu stanovil právoplatným rodičem finančně zodpovědným za dítě. A soudkyně jim vyhověla.

"Prostě jsem jim chtěl pomoci"

"Člověk se nemůže zbavit svých rodičovských práv tím, že podepíše nějakou smlouvu, přestože se na tom obě strany dohodly," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně Mary Mattiviová. Kansaský zákon totiž mluví jasně - při umělé oplodnění musí asistovat lékař. To se však v tomto případě nestalo.

Marottův právník Ben Swinnen řekl, že se jeho klient proti rozhodnutí odvolá, protože nesouhlasí s tím, že muž je považován za dárce spermatu pouze v případě, že vše proběhne v nemocnici.

William Marotta se svou manželkou nemá žádné vlastní potomky, jedno dítě si však vzali do pěstounské péče. Své dárcovství zdůvodnil tak, že chtěl jednoduše pomoci dvěma ženám mít dítě.

Podle odbornice na rodinné právo Cathy Sakimurové z Národního centra pro lesbická práva je Kansas jedním z mnoha států, které vyžadují, aby umělé oplodnění zajistil lékař. "Samozřejmě panuje obava, že dárci, kteří chtěli jiným lidem pomoci mít dítě, to nyní nebudou chtít udělat," řekla Sakimurová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue