Pilotka Amelia Earhartová

Pilotka Amelia Earhartová | foto: AP

Americká expedice chce najít vrak letadla slavné Amelie Earhartové

  • 15
Američané vysílají expedici, která má objasnit záhadu smrti průkopnice letectví Amelie Earhartové. Slavná pilotka, která jako první žena přeletěla Atlantik, zmizela před 75 lety se svým strojem v Pacifiku.

Byl to odvážný čin. Jako první žena chtěla obletět svět ve svém stroji Lockheed Electra 10E. Když se však 2. července 1937 odlepila od letištní plochy na Papui-Nové Guineji, viděli ji i jejího navigátora Freda Noonana naposledy. Byli už téměř ve třech čtvrtinách cesty kolem světa.

Nikumaroro

Tichomořský atol v souostroví Kiribati (dříve zvaný Gardner Island) severovýchodně od Austrálie krátce obývalo dvacet Britů, kteří zde v roce 1892 budovali kokosovou plantáž.

Roku 1929 tu ztroskotala nákladní loď Norwich City, 11 námořníků se utopilo, 24 se podařilo zachránit.

Stopy osídlení včetně neúplné kostry našli Britové v roce 1940, když se snažili obnovit plantáže. Nakonec ale osadu v roce 1963 opustili.

Tichomořský atol Nikumaroro

A tři čtvrtě století se vědci a historici dohadují, jak to tehdy doopravdy bylo.

Mnozí experti se přiklánějí k možnosti, že pár zabloudil kvůli chybě v navigaci a utopili se v oceánu, když jim došlo palivo. Po zmizení letkyně se vyrojila i řada konspiračních teorií, například že pár zajali Japonci a popravili je jako špiony.

Tým organizace TIGHAR pod vedením amerického vědce Richarda Gillespieho chce nyní najít důkazy, že Earhartová ztroskotala a později nějakou dobu žila na opuštěném atolu Nikumaroro, asi o 500 kilometrů jižněji od původního cíle - Howlandova ostrova. Tam měla doplnit palivo a pokračovat přes Havaj až do cílové Kalifornie.

Vědci v příštích třech týdnech rozmístí kolem atolu Nikumaroro podvodní roboty vybavené sonary a kamerami s vysokým rozlišením a pokusí se najít vrak letadla, který však může ležet ve velké hloubce.

"Doufáme, že přivezeme zpátky dobré videozáznamy a fotografie, případně části letadla Amelie Earhartové," řekl serveru britské televize BBC Gillespie, který se snaží svoji hypotézu o konci slavné pilotky dokázat už téměř 25 let.

Výzkum bude stát asi dva miliony dolarů (přes 40,5 milionu korun) a platí ho organizace TIGHAR, která se zabývá hledáním ztracených letadel. Tato výprava na Nikumaroro je už desátá, kterou TIGHAR organizuje.

V roce 2010 zde Gillespieho tým nalezl úlomky kostí, ale testy DNA neprokázaly, že by patřily člověku (více o nálezech zde). Badatelé už nalezli i zbytek dámské boty, kus sextantu či úlomek plexiskla podobný tomu z letadla.

Pokud bude nynější expedice úspěšná a vrak najde, chtějí se vědci na pustý atol vrátit a případné zbytky letounu vyzvednout a zakonzervovat.

Howlandův ostrov (žlutá značka) a Nikumaroro (označeno červeně)

Howlandův ostrov (žlutá značka) a Nikumaroro (označeno červeně)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video