Amazonský deštný prales sužuje činnost nelegálních dřevorubců

Amazonský deštný prales sužuje činnost nelegálních dřevorubců | foto: Profimedia.cz

Amazonské státy začaly společně bojovat proti odlesňování pralesa

  • 14
Amazonský prales spojil osm států, na jejichž území se rozprostírají statisíce kilometrů cenných dřevin. Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Guyana, Kolumbie, Surinam, Peru a Venezuela se dohodly, že začnou více spolupracovat. Chtějí tak zabránit nelegálnímu kácení. První projekt zahájí v srpnu.

Zástupci osmi jihoamerických zemí, jež z větší nebo menší částí pokrývá amazonský prales, se v ekvádorském Quitu setkali na jednání o biodiverziální strategii v regionu. A shodli se, že pouze společnými silami mohou zabránit "velkým škodám" v pralesích.

Podle výkonného ředitele Organizace za spolupráci v Amazonii (OTCA) Mauricia Dorflera státy chtějí hlavně sjednotit způsoby měření vykácených ploch. Ty se dosud ve všech zemích liší, stejně jako pravidla těžby. Amazonský prales sužuje především nelegální kácení.

Oblast deštného pralesa, v němž žije nepřeberné množství vzácných zvířat a roste mnoho druhů rostlin, se rozprostírá na více než sedmi milionech kilometrech čtverečních. Vlády tamních států se dlouhodobě potýkají s tlakem dřevorubců a chovatelů dobytka.

Kupříkladu brazilští poslanci řeší změnu zákona o kácení. Současné regule nařizují, že osmdesát procent Amazonie musí zůstat zalesněno. Mnozí však tvrdí, že takový zákon brzdí ekonomický rozvoj (více zde).

V Ekvádoru se proto představitelé amazonských států shodli, že první společný projekt zahájí v srpnu. Odborníci budou zkoumat vodní zdroje v deštném pralese.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue