Big Ben se na čtyři měsíce odmlčí, hodiny potřebují naléhavou opravu

  • 6
Hodinový stroj nad sídlem britského parlamentu vyžaduje naléhavou opravu, která jednu z klíčových turistických atrakcí Londýna na dlouho vyřadí z provozu. Slavná věž, které turisté podle největšího zvonu přezdívají Big Ben, má podle odborníků také velké trhliny ve zdivu. Oprava může stát až 40 milionů liber.

Finanční výbor britské Dolní sněmovny si nechal vypracovat studii, podle které je hodinový stroj a kyvadlo v Alžbětině věži nad Westminsterským palácem v tak špatném stavu, že se mohou ručičky slavných hodin zastavit prakticky kdykoli. Rekonstrukci potřebuje i samotná věž z roku 1859, statici totiž našli v jejím zdivu vážné trhliny.

Big Ben utichl i kvůli německým vzducholodím

Rekonstrukce hodinového stroje slavný zvon umlčela už několikrát. Big Ben na čas utichl v letech 1934, 1956 a 1990.

Neplánovanou devítiměsíční přestávku si vyžádala také porucha zvonkohry v roce 1976, kdy se kvůli zlomené hřídeli některé součásti stroje roztočily natolik, že z mechanismu vyletěly a zůstaly trčet ve stropě. Utrhlo se i více než tunu vážící závaží, které rozdrtilo další části stroje.

Britové nechali zvon záměrně utichnout během první světové války. V roce 1916 se báli, aby pronikavý zvuk a zářící ciferníky nepoužili piloti německých vzducholodí Zeppelin jako navigační bod. Hodiny se do tmy ponořily i během náletů na Londýn za druhé světové války, Big Ben však bil dál.

Kvůli vysokým teplotám a tlaku se odbíjení zhruba o šest sekund opozdilo letos v srpnu. Způsobilo to potíže rozhlasové stanici BBC 4, která zvuk z Alžbětiny věže živě přenáší místo časového znamení.

Drobná zpoždění či předcházení údržbáři řeší tak, že na kyvadlo vkládají drobné mince. Jediná pence stroj podle BBC zdrží o 0,4 sekundy denně.

„Existují vážné obavy, že pokud nebude zakročeno, hodinový stroj může selhat, což by znamenalo obrovské riziko pro mezinárodní pověst parlamentu,“ píše se podle BBC ve zprávě, kterou tento týden obdrželi britští poslanci i členové Sněmovny lordů.

Parlamentní mluvčí prohlásil, že žádné konkrétní plány ohledně harmonogramu, rozsahu oprav nebo financování zatím nejsou schválené.

Pokud by se hodiny kvůli poruše samy od sebe zastavily, urgentní oprava by podle britských novinářů trvala asi rok. Zabránit tomu má plánovaná rekonstrukce, kterou je ovšem nutné zahájit nejpozději do dvou nebo tří let.

Čtveřici skleněných ciferníků překryje lešení a zhruba na čtyři měsíce se má podle deníku The Independent odmlčet i zvon, podle kterého se pro věž vžil neoficiální název Big Ben.

Poslanci plánují, že na věž pojede výtah

Nejnutnější opravy, které by zabránily poruše hodinového stroje, by podle zprávy finančního výboru britského parlamentu vyšly na 4,9 milionů liber, tedy v přepočtu asi 180 milionů korun. Pokud by se zároveň rekonstruovala i samotná věž, která od roku 2012 nese jméno královny Alžběty II., náklady by byly asi šestkrát vyšší.

Jelikož však parlament plánuje i otevření návštěvnického centra na úpatí věže a rád by v ní vybudoval výtah, mohou náklady stoupnout na 40 milionů liber, tedy téměř 1,5 miliardy korun.

Všechny práce měly být součástí kompletní rekonstrukce Westminsterského paláce, kterou by zákonodárci rádi nechali zahájit na přelomu desetiletí. Odborníci je však upozornili, že slavné hodiny už žádný odklad nesnesou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video