Alžběta II. se může stát nejdéle vládnoucím monarchou Velké Británie | foto: Profimedia.cz

Alžbětě zbývá rok do titulu nejstarší vládkyně Británie

  • 14
Britská královna slaví 55 let na trůnu. Během své vlády zažila deset premiérů a pokud zůstane na trůnu do Vánoc, stane se nejstarší panovnicí v dějinách britského impéria. Sama omezuje své aktivity, ale v květnu se chystá do Spojených států.

Alžběta II., královna šestnácti zemí, se narodila 21. dubna 1926 v Londýně.

S jejím kralováním se původně nepočítalo. V nástupnické linii byla až třetí za svým otcem Albertem (budoucím Jiřím VI.) a strýcem Edwardem, princem z Walesu.

Edward ale neměl žádné legitimní nástupce, a tak se v roce 1936 stal králem Alžbětin otec.

Válka zastihla třináctiletou Alžbětu v Londýně. Společně se sestrou, princeznou Margaret, byly evakuovány na zámek Windsor. V roce 1940 poprvé absolvovala veřejně vystoupení. V rozhlasovém pořadu promluvila k dalším evakuovaným dětem.

Jako třináctiletá se také poprvé setkala se svým budoucím manželem, princem Filipem. Zamilovala se do něj a během jeho služby u královského námořnictva mu psala dopisy.

Ke konci války princezna přesvědčila otce, aby ji nechal sloužit u armády. Alžběta se poprvé ocitla ve skupině neurozených a stala se řidičkou.

Krátce po skončení války se Alžběta za svého milého provdala. Rodina sňatku příliš nepřála. Filip se hlásil k řeckému pravoslaví, neměl peníze a jeho sestry se provdaly za stoupence nacistů.

Dva roky po svatbě přichází první z celkem čtyř dětí. Princ Charles se narodil 14. listopadu 1949 a je hlavním adeptem na dědice trůnu.


 
Tři roky po válce čekají Alžbětu panovnické povinnosti. Otec Jiří VI. umírá na rakovinu v únoru 1952 a Alžběta se narychlo vrací z cesty po Keni. Druhého června 1953 je korunována ve Westminsterském opatství a stává se královnou Velké Británie a zemí Commonwealthu.

Alžběta ve funkci zažila už deset ministerských předsedů. Nepříliš kladný vztah prý měla k Margaret Thatcherové. Královně vadilo, že reformy "železné lady" chrání sociální nerovnosti. Zneklidňovala ji také vysoká nezaměstnanost, série nepokojů v roce 1981 a násilnost hornické stávky.

Obecně se míní, že jejími nejoblíbenějšími ministerskými předsedy byli Winston Churchill, Harold Macmillan and Harold Wilson. Kladný vztah údajně měla i k Tony Blairovi, ale v posledních letech došlo k jeho zhoršení.

V roce 2002 oslavila Alžběta 50. výročí na trůnu. Během roku vykonala rozsáhlou cestu po zemích Commonwealthu. Bylo to také poprvé, co se v zahradě Buckinghamského paláce uskutečnil popový koncert.

V roce 2006 osmdesátiletá královna oznámila, že své aktivity utlumí. Většina povinností, včetně konzultací s premiérem, přechází na jejího syna Charlese.

Buckinghamský palác se ke zdravotnímu stavu královny nevyslovuje, ale je zřejmé, že zub času pracuje. Královna má chronické problémy se zády a údajně trpí vysokým krevním tlakem.

Z kola ale nevypadává. Loni v listopadu oznámila, že na květen 2007 chystá cestu do Ameriky. Chce zde oslavit čtyřsté výročí založení Jamestownu, první britské kolonie na území dnešních Spojených států.

Pokud Alžběta vydrží na trůnu do Vánoc, stane se nejstarší panovnicí v historii britského impéria. Pokud by žila až do roku 2015, překonala by královnu Victorii a stala se nejdéle vládnoucím britským monarchou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video