Bývalý šéf Royal Bank of Scotland Fred Goodwin.

Bývalý šéf Royal Bank of Scotland Fred Goodwin. | foto: AP

Alžběta II. odebrala rytířský titul bankéři s milionovou odměnou

  • 43
Královna Alžběta II. odebrala rytířský řád bývalému šéfovi Royal Bank of Scotland. Fred Goodwin se tak zařadil po bok kriminálníků a diktátorů, kteří o své řády také přišli. Goodwin se provinil tím, že nechal instituci téměř zbankrotovat a navíc si nechal vyplatit tučnou odměnu.

Královna "zrušila a anulovala" udělení rytířského řádu Fredu Goodwinovi kvůli jeho roli v kolapsu Royal Bank of Scotland (RBS). To ve výsledku způsobilo finanční katastrofu, přispělo k ekonomické recesi Británie a donutilo daňové poplatníky, aby se podíleli na záchraně banky, píše agentura AP.

Rytířské řády se přitom odebírají jen zřídka, podle vlády ale Goodwin znevážil systém vyznamenání a navíc jeho činnost byla natolik závažná a rozsáhlá, že překročila přípustnou mez.

Mezi těmi, kdo už ztratili řád, jsou třeba zimbabwský prezident Robert Mugabe, rumunský diktátor Nicolae Ceausescu nebo britský špion Anthony Blunt.

"Myslím, že tohle je opravdu zvláštní případ. Royal Bank of Scotland ztělesňuje všechno špatné, co se britské ekonomice za posledních deset let stalo," sdělil AP ministr financí George Osborne. "Fred Goodwin ji řídil, a proto myslím, že je na místě, aby o řád přišel."

Nebyl přeci obviněn, kritizují někteří rozhodnutí

Finančník se k rozhodnutí ještě nevyjádřil. Banka odmítla věc komentovat, píšou média. Objevují se ale i nesouhlasné reakce, podle kterých by se nemělo k takovýmto krokům přistupovat, pokud nebyl dotyčný například obviněn.

Předsedu britské profesní organizace Institut ředitelů Simona Walkera zaráží rozpoutaná hysterie. "Udělat něco takového, protože někoho nemáte rádi, neschvalujete ho, myslíte si, že co udělal, bylo špatné, když tu ale není důkaz o kriminalitě, je podle mě neadekvátní a zpolitizuje to systém řádů," citovala ho BBC.

Goodwin odešel z RBS v roce 2008 s odstupným ve výši 16 milionů liber (asi 484 milionů korun). Kvůli tomu se z něj stal v podstatě psanec a býval označován jako jeden z hlavních viníků britské krize.

Záchrana banky stála 45 miliard liber

Finančník RBS doslova vybudoval a pod jeho vedením se ústav zařadil mezi největší finanční domy světa. V roce 2004 mu byl za jeho zásluhy v bankovním sektoru udělen rytířský řád. O několik let později ale banku přivedl téměř na mizinu, když instituce za několik miliard převzala nizozemskou banku ABN Amro. Navíc se v té době začala projevovat krize.

Britská vláda poté musela banku zachránit, což ji stálo 45 miliard liber. Daňoví poplatníci nyní vlastní 82 procent akcií.

Premiér David Cameron odebrání titulu uvítal a nazval ho "správným rozhodnutím". "Ze zprávy finančního úřadu je jasné, co se v RBS stalo a kdo je za chyby odpovědný," řekl novinářům. Úřad minulý týden publikoval zprávu, podle které za debaklem banky stála spíše než porušení předpisů nebo nepoctivost špatná rozhodnutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video