Alternativní školství je ohroženo

  • 73
Kdo chtěl, mohl své děti učit jinak, než je běžné. Rodičům teď hrozí, že o svobodnou volbu typu školy přijdou. Ministerstvo školství přestalo přát alternativnímu školství. Rodiče, kteří učí děti doma, protestují. Podle návrhu nového zákona už nemá být domácí škola pro každého, kdo bude "jen" chtít.

Krajské úřady napříště takovou výuku povolí jen dětem, které pro to budou mít "závažné důvody".

Co konkrétně se tím myslí, to už se v zákoně nepíše. Podle Karla Tomka z ministerstva školství bude napříště individuální vzdělávání určeno jen dětem na prvním stupni základních škol, které budou dlouhodobě nemocné.

Rodiče, kteří své děti učí doma, s tím zásadně nesouhlasí. "Je to diskriminace, která nemá v zemích Evropské unie obdoby," píše ve svém prohlášení Asociace pro domácí vzdělávání.

Ministerský záměr se nelíbí ani opozici. "Pokud rodič chce své potomky učit sám a má potřebné vzdělání, není důvod mu v tom bránit," míní předseda školského výboru Poslanecké sněmovny Walter Bartoš.

Ohrožena je i budoucnost waldorfských škol. Ministerstvo školství po sedmi letech zrušilo "pokusné ověřování", v jehož rámci fungovaly. Úředníci však zároveň rozhodli, že se má waldorfská pedagogika "schovat" pod tradiční vzdělávací programy.

"Je to nedorozumění. To rozhodnutí nezní tak, že by si školy musely vybrat jediný ze stávajících vzdělávacích programů a tomu se přizpůsobit. Mohou fungovat v rámci všech dalších dokumentů, které na ministerstvu platí," řekl náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner.

Waldorfské školy však tvrdí, že právě v tom tkví potíž. "Představují si, že poslepujeme kousky tří různých vzdělávacích programů, k tomu přimícháme části dalších dokumentů a vše bude v pořádku. Jenomže tak to vůbec nejde udělat," podotýká učitel ze semilské waldorfské školy Tomáš Zdražil.

Příkladů je víc: zatímco v běžné základní škole trvá vyučovací hodina 45 minut, v té waldorfské 120 minut. Navíc se tu učí v takzvaných epochách. Přírodopis je na pořadu třeba jeden celý měsíc. Pak už se v daném ročníku neprobírá vůbec. Liší se i množství probíraného učiva.

"Třeba v šesté třídě toho v dějepisu probíráme méně než v běžných školách. Snažíme se děti učit třeba i méně věcí, ale mnohem víc do hloubky, tak aby si je skutečně zapamatovaly. Ale nevyhovuje to předepsaným osnovám, takže bychom měli okamžitě problémy se školními inspektory," upozorňuje Zdražil. Ministerstvo slibuje, že změny znovu zváží.

Psycholog: Dětem by to způsobilo trauma
Když se dozvěděl, že se mají waldorfské školy "předělat" po vzoru běžných základních škol, rozčilil se. Dětský psycholog Jan Černý to považuje za úřednickou zvůli.

Co vás na tom tak rozzlobilo? Jde přece jen o osm škol v celé zemi?

Představte si, co musí zažívat ti lidé, kteří do waldorfských škol své děti už léta posílají. Tu školu si svobodně vybrali a jejich děti v ní bezvadně prospívají. Najednou se to přestane líbit úředníkům a neurvale do toho zasáhnou.

Budou-li se muset waldorfské školy skutečně proměnit, jak navrhuje ministerstvo, co se podle vás stane?

Režim ve waldorfských školách je úplně jiný než v běžných. Ty děti tam chodí už nějakou dobu, jsou zvyklé na volnější a přirozenější způsob výuky. Kdyby se tyto školy musely změnit v běžné, čeká děti z ničeho nic mnohem přísnější režim a je otázka, zda si na něj dokážou zvyknout. Jak k tomu děti přijdou, aby musely najednou čelit takové situaci?

Mohlo by je to nějak vážněji poznamenat?

Většinu asi ne. Myslím si však, že trauma, které by zažily, je zbytečné. Jsou ovšem i takové děti, které s tím mohou mít velké psychické problémy. Navíc se u mnohých dá očekávat zhoršení prospěchu.

Pro jaké typy dětí se waldorfská pedagogika hodí? Pro ty, které jsou pomalejší? Postižené?

Může tam chodit jakékoli dítě. Vhodné je to zejména pro ty žáky, kteří mají jeden hlavní problém: nedokážou se přizpůsobit strojové kázni, kterou většina běžných škol vyžaduje. Prostě zlobí.

Doporučil jste někdy rodičům, kteří se s vámi přišli poradit, aby dítě přehlásili do waldorfské školy?

Opakovaně. Právě v těch případech, kdy bylo dítě neposedné, nedokázalo se přizpůsobit přísnému režimu a z toho plynuly všechny jeho další problémy. Nikdy se mi nestalo, že by ti, kteří na mé doporučení dali, tohoto kroku později litovali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video