Nobelova cena - ilustrační foto

Nobelova cena - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Alternativní Nobelovky dostali lidé, kteří pomáhají ve třetím světě

  • 0
Švédská nadace Ceny za správný život rozdala ocenění známé jako alternativní Nobelovy ceny. Putují laureátům do Nepálu, Nigérie, Izraele nebo Brazílie, kteří obhajují lidská práva a chrání přírodu ve třetím světě.

Cenu si odnesl například nigerijský ochránce životního prostředí Nnimmo Bassey, "protože ukazuje lidskou cenu za těžbu ropy". Komise ocenila i biskupa rakouského původu Erwina Kräutlera, který působí v Brazílii a chrání původní indiánské obyvatelstvo.

ALTERNATIVNÍ NOBELOVKY

Alternativní Nobelovu cenu založil v roce 1980 na britském ostrově Man švédský milionář německého původu Jacob von Uexküll s cílem ocenit ty oblasti lidské činnosti, na které oficiální Nobelova cena nepamatuje.

Peníze na ni věnoval z prodeje rozsáhlé sbírky známek. O celkovou dotaci dvou milionů švédských korun se laureáti dělí. Peníze nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn.

autor: ČTK

Alternativní Nobelovu cenu dostala i nepálská organizace Sappros a její zakladatel Šrikrišna Upadhjaja za úsilí, s nímž vesnickým komunitám v zemi pomáhají bojovat proti chudobě.

Čtvrtým oceněným je izraelská organizace Lékaři za lidská práva, a to za "nezkrotného ducha, s nímž bojují za právo na zdraví pro všechny lidi v Izraeli a Palestině".

Číňané varovali před cenou pro disidenta

Laureáti převezmou ocenění ve švédském parlamentu 6. prosince, tedy čtyři dny před předáváním oficiálních Nobelových cen. Většinu jmen vítězů Nobelovy ceny ale budeme znát už příští týden, kdy padnou jména nových laureátů ve čtyřech oblastech.

Zatím největší kontroverze vyvolávají jako obvykle diskuse o příštím držiteli Nobelovy ceny míru. Vysoký čínský činitel prý už varoval tajemníka Nobelova výboru Geira Lundestada, že pokud ji dostane čínský disident Liou Siao-po, ohrozí to vztahy mezi Oslem a Pekingem.

Za cenu pro Liou Siao-poa se přimluvil Václav Havel a po něm i velká skupina čínských vědců, spisovatelů a právníků. Liou si v současnosti odpykává jedenáctiletý trest za články, v nichž vyzýval ke zlepšení lidských práv v Číně. Jeho Charta 08 se inspirovala Chartou 77.

ROZDÁVÁNÍ NOBELOVÝCH CEN

Fyziologie a medicína - pondělí 4. října v 11:30

Fyzika - úterý 5. října v 11:45

Chemie - středa 6. října v 11:45

Nobelova cena míru - pátek 8. října 11:00

Datum pro oznámení jména držitele Nobelovy ceny za literaturu určí akademie podle tradice později.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video