Jeden z laureátů Right Livelihood Award - kanadský klimatolog David Suzuki (13.10.2009)

Jeden z laureátů Right Livelihood Award - kanadský klimatolog David Suzuki (13.10.2009) | foto: AP

Alternativní Nobelova cena poputuje do Kanady, Afriky i na Nový Zéland

  • 7
Letošní alternativní Nobelovu cenu získal klimatolog z Kanady, ochránce pralesů z Konga, novozélandský bojovník proti atomovým zbraním a lékařka chudých z Etiopie. Cenu získávají 4 osobnosti či organizace za svou snahu o mír, ochranu životního prostředí či sociální spravedlnost, které podle kritiků přišly při udílení Nobelových cen zkrátka.

"Letošní nositelé ceny konkrétně ukazují, co se může a musí udělat, aby se omezily změny klimatu, svět se zbavil jaderných zbraní a životně důležitá lékařská péče byla i pro chudé a znevýhodněné," zdůvodnila porota své rozhodnutí.

Podle porotců je boj proti změnám klimatu "pomalý a nedostatečný", hrozba jaderných zbraní roste a to, "že tolik chudých lidí trpí léčitelnými nemocemi, je hanba lidstva".

Jedním z nositelů letošních "Right Livelihood Awards", jak se alternativní ocenění k Nobelově ceně jmenuje, je třiasedmdesátiletý kanadský zoolog David Suzuki, který pochází z Japonska.

Už léta se snaží prosazovat větší společenskou odpovědnost vědy. Změny klimatu vysvětluje lidem ve svém populárním televizním pořadu, který kanadská televize CBC prodala do osmdesáti zemí světa. Napsal i více než čtyřicet knih, z toho sedmnáct pro děti.

Další laureát, osmačtyřicetiletý biolog René Ngongo, zase založil v roce 1994 v Kongu organizaci na ochranu životního prostředí Ocean, která bojuje za zachování pralesů v této africké zemi.

Ročně na světě zmizí kolem 13 milionů hektarů pralesů. Porota Ngonga ocenila za jeho "odvahu postavit se všem silám, které deštný prales v Kongu ničí".

Sedmačtyřicetiletý pedagog Alyn Ware z Nového Zélandu si cenu, která se uděluje od roku 1980, zasloužil za svůj boj proti jaderným zbraním. Ten odstartoval před dvěma desetiletími vzdělávacími projekty pro novozélandské školáky.

V roce 2002 založil mezinárodní sdružení členů parlamentů, které si za svůj cíl zvolilo jaderné odzbrojení a podílelo se na vypracování dohody k tomuto tématu.

Už od roku 1959 léčí africké ženy

Poslední letošní držitelkou alternativní Nobelovky je pětaosmdesátiletá Catherine Hemlinová, která se narodila v Austrálii. V roce 1959 přijela jako ženská lékařka do Etiopie. Se svým manželem založila nemocnici, kde ženy bezplatně léčila.

Svou činností "vrátila zdraví, naději a důstojnost tisícům nejchudších afrických žen", uvedla porota.

Alternativní cenu k cenám Nobelovým založil německo-švédský filantrop Jakob von Uexküll. Letos budou slavnostně předány 4. prosince ve švédském parlamentu.

Suzuki by měl obdržet čestnou cenu, zbývající trojice by si měla rozdělit 150 tisíc eur (asi 3,75 milionu korun). Porota letos vybírala z dvaaosmdesáti kandidátů ze čtyřiceti šesti států. Z rozvojových zemí pocházelo 46 nominovaných.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video