Petr Hampl, člen přípravného výboru APČR

Petr Hampl, člen přípravného výboru APČR | foto:  Michal Šula, MAFRA

Odpůrci muslimů se hádají o název Alternativa, v Česku jsou celkem tři

  • 115
Členové bývalého Bloku proti islámu se po rozpuštění spolku přetahují o název politické strany. Skupina, která chystala vznik Alternativy pro Českou republiku, právně napadá již zaregistrovaný subjekt Alternativa pro Česko.

Člen přípravného výboru Alternativy pro Českou republiku (APČR) Petr Hampl uvedl, že jeho strana už má sesbíráno dost podpisů, ale kvůli subjektu s podobným názvem zatím k registraci nepřistoupila.

Ministerstvo vnitra zapsalo Alternativu pro Česko (APČ) začátkem června, Hamplův projekt kvůli tomu s návrhem na registraci čeká. „Stanovisko patentového úřadu je, že když máte Alternativu pro Česko, tak tím máte chráněno i Alternativa pro Českou republiku a naopak, protože ty názvy jsou blízké,“ dodal.

Skupina kolem Hampla je podle něj držitelem ochranné známky, takže vznikající APČR navrhuje soudu, aby již registrované APČ zakázal název používat. „Tím se nám to trošku zdrží, nicméně 26. června má být ustavující sjezd, do toho to budeme mít,“ uvedl. Strana podle něj vznikla, aby té jeho dělala potíže a řekla si o nějakou finanční částku.

Alternativa pro Česko v tiskové zprávě uvedla, že ji založili lidé, kteří dříve sympatizovali s Blokem proti islámu. Spolek podle nich zničila nedemokratická rozhodnutí místopředsedy Hampla a předsedy Martina Konvičky. Předseda APČ Jan Hlava v prohlášení uvedl, že strana chce být euroskeptickou alternativou vládě.

APČ? Nevíme, o koho jde

Celostátní sněm Bloku proti islámu na konci května, kde nakonec překvapivě došlo k jeho rozpuštění a vzniku nové Iniciativy Martina Konvičky, předčasně opustila skupina delegátů. Stěžovali si na nedemokratické postupy vedení, nicméně zakladatel APČ mezi nimi není.

Německá inspirace

Čeští odpůrci islámu se s názvem Alternativa inspirovali u německé strany Alternativa pro Německo (AfD), která v březnových volbách ve třech spolkových zemích výrazně posílila. AfD vznikla v roce 2013 na popud profesorů ekonomie a zpočátku vystupovala především proti placení dluhů evropských zemí zasažených hospodářskou krizí. Ekonomická témata však AfD nepřinesla očekávanou podporu, a tak se strana začala orientovat na migrační téma. Zakladatel strany Bernd Lucke odešel a v čele stanula rázná Frauke Petry. Na začátku letošního května strana přijala program zaměřený proti islámu (více čtěte zde).

„Nevíme, o koho jde. Snažíme se na ně (APČ) získat kontakt. Je to asi někdo, kdo nebyl spokojen s kroky, které pánové (Hampl a Konvička) dělali,“ řekl ČTK jeden z nespokojených delegátů Radek Nováček. Lidsky mě tato situace baví, protože někdo skupině kolem Hampla „ukradl“ název, který ona chtěla ukradnout německé straně Alternativa pro Německo, dodal Nováček.

Skupina kolem Nováčka chce spolupracovat se stranou Úsvit - Národní koalice. Právě vypovězení smlouvy s Úsvitem ze strany Konvičky a Hampla bylo jedním z důvodem v rozkolu v Bloku proti islámu.

V rejstříku politických stran je od 2. června vedle Altnernativy pro Česko také Alternativa pro českou politiku, tu však Hampl napadat nechce. „To už je tak jiný název, že s tím nějak nemůžeme hýbat,“ řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video