Alpy se pomalu roztékají

To, že je rok od roku v létě stále více teplo, způsobuje podle odborníků na klima roztékání alpských ledovců. Velikost ledového masivu na jihovýchodě Francie se podle Laboratoře glaciologie a geofyziky životního prostředí Národního střediska vědeckého výzkumu v Grenoblu za posledních dvacet let podstatně zmenšila.

Množství ledovcové hmoty a roční rozdíly velikosti alpských ledovců jsou přímým odrazem klimatických podmínek ve velehorách, i když se musí počítat s různými odchylkami, uvádějí vědci v červencovém čísle časopisu CNRS Info.

Archivy upozorňují na dva velké úbytky
Při průzkumu archivů přišli vědci na to, že zmenšování ledovců nebylo během minulého století rovnoměrné. Ke dvěma hlavním úbytkům ve francouzských Alpách došlo v letech 1942 až 1953 a 1982 až 2000.

"V posledních dvaceti letech se ledovce podstatně zmenšily kvůli většímu tání, což je projev zjevného oteplení v létě," uvádějí glaciologové. I když byl úbytek ledovců na přelomu 40. a 50. let srovnatelný, neměl podle nich stejný původ.

Při první změně málo pršelo
V polovině století za něj mohla kombinace slabých srážek a slunečných letních měsíců, zatímco v posledních dvaceti letech lze vysvětlit výjimečnými klimatickými podmínkami v létě, které samy o sobě vedou k jejich výraznému tání.

Laboratoř sleduje čtyři ledovce

Laboratoř v Grenoblu má své observatoře na čtyřech ledovcích: Mer de Glace, Argentiére, Gébroulaz a Saint Sorlin. Na ledovci Sarennes provádí výzkumy jiný institut.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video