Alois Grebeníček zemřel, unikl soudu

  • 1023
V uherskohradišťské nemocnici zemřel Alois Grebeníček. Bývalý vyšetřovatel Státní bezpečnosti byl obžalován z mučení politických vězňů. K soudu se pro nemoc za celých šest let procesu nedostavil a pokaždé se omluvil. Jedenaosmdesátiletý muž měl potíže se srdcem a plícemi.

Podle lékařů uherskohradišťské nemocnice otec šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka zemřel v neděli ráno.

"Podlehl souběhu chronických onemocnění plic a kardiovaskulárního aparátu," uvedl primář interního oddělení Vladimír Okénka.

Bývalý vyšetřovatel Státní bezpečnosti se v devadesátých letech několikrát léčil v uherskohradišťské nemocnici i v plicním sanatoriu v Břeclavi.

"Častokrát ho ošetřovala i rychlá záchranná služba," podotkl primář Okénka, podle něhož onemocnění odpovídala Grebeníčkovu věku.

Alois Grebeníček byl obžalován z ublížení na zdraví v roce 1997 společně s dalšími dvěma bývalými příslušníky StB. Hrozilo mu dva až osm let vězení, pokud by mu soud prokázal vinu.

ŽIVOT ALOISE GREBENÍČKA

* Alois Grebeníček začal pracovat za války jako řezník ve Starém Městě na jatkách.
* V šestadvaceti letech - v roce 1947 - se stal vyšetřovatelem StB. "Narodil se mi syn a bylo potřeba nějak vydělat peníze," vysvětlil.
* Po odchodu z StB se vyšvihl na pracovníka zemědělského referátu Okresního národního výboru v Uherském Hradišti (1953-54).
* Další dva roky byl tajemníkem Místního národního výboru ve Starém Městě u Uherského Hradiště.
* Od roku 1956 do důchodu (1979) dělal ve Starém Městě předsedu jednotného zemědělského družstva.
Zdroj: Respekt

Šest let procesu bez výsledku
Soud se vlekl šest let a Grebeníček k jednání ani jednou nepřišel. Zdůvodnil to většinou špatným zdravotním stavem. "Posledních šest týdnů, kdy byl u nás hospitalizován, byl už jeho stav takový, že uskutečnit soudní proces skutečně nebylo možné," konstatoval primář Okénka.

Zda tomu bylo stejně i v předcházejících šesti letech, nechtěl spekulovat. Vše ale nasvědčuje tomu, že Grebeníček se v minulosti soudu vyhýbal. Když mělo být jednání u soudu, nechal se odvézt do nemocnice. Když bylo nařízeno jednání v nemocnici, jeho syn ho nechal odvézt.

Soudkyně Radomíra Veselá, bývalá členka KSČ, si s takovým jednáním nedokázala poradit. "Dodržuje předpisy, ale Grebeníčka ve skutečnosti odsoudit nechce," tvrdili bývalí političtí vězni.

Obžalován kvůli mučení
Státní zástupce Petr Novák se rozhodl podat žalobu na Aloise Grebeníčka poté, co získal dvanáct znaleckých posudků z brněnského Ústavu soudního lékařství. Posudky měly definitivně vyjasnit, zda byli po únoru 1948 vězni mučeni a jaké poté měli zdravotní komplikace.

S podnětem k vyšetřování případu přišla v roce 1991 Konfederace politických vězňů. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu poté obvinil tři vyšetřovatele, že téměř před půl stoletím zneužili služební moci.

Alois Grebeníček v té době působil jako zástupce vedoucího vyšetřovatele.

Lidé, kteří byli mučeni v uherskohradištské věznici, vypověděli, že je vyšetřovatelé, kterým je dnes kolem osmdesáti let, bili obušky, kopali do nich a mučili je elektrickým proudem.

"Nejde nám o to, aby šel Grebeníček ve svém věku sedět. Chceme jen, aby někdo konečně řekl, že je vinen. Nevěříme ale, že se toho ještě někdy dočkáme," opakoval několikrát předseda uherskohradišťské Konfederace politických vězňů Stanislav Drábek.

Všechny články iDNES o Aloisi Grebeníčkovi

Bývalý vyšetřovatel StB Alois Grebeníček na archivním snímku z roku 1991.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue