Alkohol za volantem, naše zákony a naši zákonodárci

  • 30
Náš pan ministr dopravy chce zpřísnit postihy řidičů, kterým bude prokázán alkohol v krvi při jízdě automobilem. Zdánlivě bohulibý úmysl, ale doufám, že poslanci, kteří mají zpřísnění zákona schválit, budou rozumnější, než pan ministr.

Chtěl bych poukázat na to, jak si naše legislativa (zákonodárci) zjednodušuje  práci. My řidiči máme mít stale 0,00 promile alkoholu v krvi. Nejsem pochopitelně zastáncem toho, aby řidiči, kteří nezvládají svoje vozidlo (ať už vlivem čehokoli) mohli beztrestně zraňovat, popř. zabíjet ostatní účastníky silničního provozu. O tom snad ani není třeba diskutovat.

Nařízení o 0,00 promile alkoholu za volantem však nemá oporu v zákoně ani v technických předpisech ve smyslu zabezpečení této skutečnosti (jejího dodržování).
Příklad: mám-li dodržovat určitou rychlost na silnici, mám pro kontrolu této skutečnosti ve voze k dispozici tachometr. V testech, které musím absolvovat pro získání řidičského průkazu, musím prokázat svoje znalosti o povolených rychlostech v obci, na silnici pro motorová vozidla, na dálnici, atd., atd.

Co jsem však povinen znát, popř. jak kontrolovat, abych znal obsah alkoholu ve své krvi ??   Existují např. informativní tabulky o odbourávání alkoholu v krvi v závislosti na čase a na dalších proměnných, existují vzorce pro výpočet promile alkoholu v krvi na základfě stejných proměnných. Existují technické prostředky pro zjištění zbytkového alkoholu v krvi.

Kdybych byl povinen znát obsah alkoholu v krvi např. po vypití určitého množství alkoholu dnes večer (když následně ráno usedám za volant), musel bych znát tyto tabulky, popř. mít v autě (např. v lekárničce) technický prostředek pro zjištění obsahu alkoholu v krvi.

Já však ráno usednu za volant, neznaje tabulky, nemaje technický prostředek pro zjištění obsahu alkoholu, cítím se fit, zastaví mě policie, a naměří mě např. 0,3 promile a bude mě chtít odebrat řidičský průkaz.

Na základě čeho ? Že to pan ministr nařídil ? Tak ať potom také nařídí např. v testech pro získání řidičského průkazu znalost zmíněných tabulek (což je pochopitelně pitomost), nebo ať v zákoně nařídí, že v lekárničce v autě musím mít ve standartním vybavení prostředek na zjištění zbytkového alkoholu v krvi.

Já když ráno usednu za volant, svůj zbytkový alkohol neznám a navíc ani nejsem povinen ho znát !!!V řadě autoatlasů pro cesty po Evropě je na jedné z prvních stránek přehledná tabulka pro všechny státy Evropy, kde jsou pěkně uspořádány ve sloupečcích povolené hodnoty rychlostí pro různé typy komunikací, SOS kontakty, ale take povolené promile alkoholu v krvi, které se pohybují v rozmezí 0,5 až 0,8 promile alkoholu (platí pokud řidič nezpůsobí nehodu !!!). Jen (převážně) v postkomunistických státech je 0,0. Tak proč bychom se nepřidali ?

Další skutečnost : fyziologická hranice alkoholu v krvi může být u někoho 0,3 až 0,4 promile. Protože jsme však nařídili, že každý a stale (!) bude mít 0,00 promile, bude ten chudák, který tuto hodnotu má, aniž cokoliv vypil, složitě dokazovat (pokud to vůbec dokáže), že nic nevypil. Stejně jako (v důsledku jiného zákona, založeného na presumpci viny) ten chudák, co musí dokazovat, že neharašil, když někdo jiný tvrdí, že harašil.

Doufám, že naši zákonodárci budou rozumnější než ministr a budou přemýšlet jak bychom se přiblížili Evropě. To znamená alespoň (0,5 + 0,8) / 2 =  0,65 promile alkoholu v krvi – pokud nezpůsobím nehodu. V případě, že ji způsobím, pak mám smůlu a třeba 3 roky budu bez ŘP ! (kromě mastné pokuty v řádu až desítek tisíc Kč) Tak jako je to jinde v Evropě.

0,00 promile alkoholu v krvi při řízení automobilu je zvůle státní legislativy,  která si tak zjednodušuje na úkor řidiče svoji úlohu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video