Alkohol za jízdy? Ministr připouští debatu

  • 42
Pivo k obědu a nedlouho potom jízda autem bez rizika pokuty? V současnosti sen řady českých řidičů, v budoucnu možná realita jako ve většině západoevropských zemí. V Německu například mohou mít řidiči až 0,5 promile alkoholu - tedy dávku, která odpovídá přibližně vypití dvou desetistupňových piv.

Ministr dopravy Milan Šimonovský nedávno prohlásil, že do zákona prosadí, aby řízení auta s alkoholem v krvi bylo trestným činem.

Ve čtvrtek však řekl, že by se mělo ještě jednat, zda tak bude posuzováno například i vypití jednoho piva či malého množství jiného alkoholu.

"Já jsem pro nulovou toleranci. Můžeme ale debatovat s odborníky na zdravotnictví o tom, jaká je míra alkoholu, která ještě nezpůsobuje u řidičů zkreslené vnímání reality," uvedl Šimonovský.

Odborníci připouštějí zavedení určité hranice alkoholu v krvi, kdy by řidiči ještě nespáchali trestný čin. Člověk může mít totiž malou dávku alkoholu v krvi třeba i kvůli lékům, které užívá. Avšak i jemu - pokud by se minimální hranice nestanovila - hrozí nyní pokuta a v budoucnu i trestní stíhání.

Podle ředitele republikové dopravní policie Zdeňka Bambase by se mělo přesně stanovit, jaký trest čeká řidiče za určité množství alkoholu v krvi. "Řidiči musí jasně vědět, jaký trest mu hrozí," podotkl Bambas.

Dopravní psycholožka Vlasta Rehnová by alkohol za volantem postihovala vždy. "Myslím však, že by se měla nějak rozlišit hranice, kdy řidič s alkoholem v krvi spáchá přestupek a kdy to je již trestný čin," soudí Rehnová.

"Zároveň se obávám stanovení nějakých přesných hodnot. Znám české řidiče, řada z nich si naopak o prvním pivě řekne, že ještě povolenou hranici nepřekročila, a dá si další půllitr," varuje.

Petr Popov, primář oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, upozorňuje ještě na další riziko povoleného "piva" před jízdou: Lidé nemusí reagovat na určité množství alkoholu stejně. "Na někom to nebude vůbec znát. U někoho naopak může způsobit problémy při řízení i sebemenší množství alkoholu," podotkl Popov.

Šimonovský: Rozhodnout musí zdravotníci
Ministr dopravy Milan Šimonovský je osobně proti jakékoli toleranci alkoholu v krvi řidičů. Do nového silničního zákona chce dokonce prosadit, aby se pití za volantem stalo trestným činem. Zároveň však připouští diskusi o minimální hranici, kterou by policisté tolerovali.

Pro Radiožurnál jste řekl, že je vám sympatický trend v zemích Evropské unie, které povolují určité promile alkoholu v krvi při řízení auta...

Já měl na mysli trend v Evropské unii, který snižuje tu povolenou hladinu z 0,5 na 0,2 promile.

Jakou dávku alkoholu v krvi řidiče by tedy podle vás bylo možné tolerovat?

Tak to je věc debaty. Běžná úroveň v Evropě je asi půl promile alkoholu, jen ve třech evropských zemích - v Rusku, na Slovensku a v Česku - je nulová tolerance. A jestli to chceme změnit, budeme muset debatovat s ministerstvem zdravotnictví.

A váš osobní názor?

Já jsem pro nulovou toleranci. Ale můžeme debatovat s odborníky na zdravotnictví o tom, jaká je míra alkoholu, která ještě nezpůsobuje u řidičů zkreslené vnímání reality.

Ta debata o této možnosti už probíhá?

Ne, zatím ještě ne. Ještě s tím nikdo nepřišel.

Bude ji iniciovat ministerstvo dopravy?

Ne, ministerstvo dopravy s takovým návrhem nepřijde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video