Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pivo v práci nevadí, rozhodl soud. Firmy se bojí nebezpečného precedentu

  • 583
Soudy se ve sporu mezi zaměstnancem a firmou kvůli vyhazovu za alkohol v dechu i krvi zastaly „proviněného“ muže. Uznaly, že hladina, kterou v jeho těle našli, byla natolik nízká, že okamžitá výpověď byla neoprávněná. Firmy - často prosazující nulovou toleranci k alkoholu - se nyní obávají dopadů rozsudku, píšou pondělní Lidové noviny.

Přelomový rozsudek vydal Nejvyšší soud, stejně se však Petra Němce - zaměstnance ocelářské společnosti Vítkovice Steel - zastaly i soudy nižší instance, uvádějí pondělní Lidové noviny (LN, celý článek zde - placený obsah).

Petru Němcovi daly zapravdu tři soudy.

Spor se týká jeho výpovědi z roku 2013, kdy po příchodu na noční absolvoval namátkovou kontrolu na alkohol a nadýchal 0,32 promile. Krevní testy později ukázaly 0,11 promile. Okamžitě dostal výpověď, a to za hrubé porušení pracovní povinnosti.

Sám vyhozený zaměstnanec tvrdí, že si dal jen dvě nealkoholická piva. „Po večeři jsem si dal dvě nealkoholická piva, a když jsem krátce na to dorazil do práce, nechal mě strážný na bráně dýchnout do balonku,“ vzpomínal nedávno na začátek několikaleté anabáze pro iDNES.cz (více čtěte zde).

V ocelárně muž podle listu pracoval osmnáct let, zastával pozici vedoucího provozu. Poté, co výpověď napadl u soudů, dočkal se zastání - dle okresního, krajského i Nejvyššího soudu je hladina do 0,2 promile neprůkazná, protože ji podle znalců může mít v krvi i abstinent. Znalecký posudek rovněž podle LN uvádí, že hodnoty mezi 0,31 a 0,49 promile sice dokazují, že člověk pil, ale na výkon povolání by to nemělo mít vliv.

Firma už na základě verdiktu vyplatila vyhozenému zaměstnanci odškodné a ušlou mzdu. „Vnímáme to jako špatný signál pro zaměstnavatele, kteří se snaží zachovat vysokou úroveň bezpečnosti práce a ochrany zdraví,“ okomentoval verdikt pro LN mluvčí společnosti Jaromír Krišica.

Deník také upozorňuje, že ve velkých firmách často panuje nulová tolerance k alkoholu a přelomový verdikt soudů tak vyvolává nejistotu a strach z nebezpečného precendentu. Odborníci upozorňují, že například u řidiče z povolání je takováto hodnota alkoholu v dechu jasným proviněním, zatímco jinde může být přístup benevolentnější. Výzkumný ústav pro bezpečnost pak rozhodnutí hodnotí jako „zásadní riziko pro lidi, stroje i výrobu“.

Tolerovali byste zaměstnanci nízkou hodnotu alkoholu v dechu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 10. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 9411
NE
NE 4324

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video