Ženy by neměly vypít víc než tři jednotky alkoholu denně.

Ženy by neměly vypít víc než tři jednotky alkoholu denně. | foto: Profimedia.cz

Alkohol škodí, budou varovat britské lahve

  • 19
Britská vláda se rozhodla vyslat přímo mířený apel všem pijanům v zemi, že přemíra alkoholu jim škodí. Napomoci tomu mají nová upozornění na lahvích či plechovkách s alkoholem, vyzývající k pití s mírou.

"Jde o přelomovou věc, toto označení pomůže lidem, aby si na první pohled uvědomili, kolik toho pijí a jestli se drží přiměřené hranice," říká britská ministryně zdravotnictví Caroline Flintová s tím, že by se upozornění měla na lahvích objevit v roce 2008.

Obrázky jater zničených cirhózou po vzoru varování, jaká jsou dnes na krabičkách cigaret, na lahvích nejspíš nebudou. "Nebudou tak silná jako v případě cigaret," připustila ministryně.

Ženy tři skleničky, muži čtyři
Nové označování lahví je dobrovolnou dohodou mezi vládou a alkoholovým průmyslem, ke které se obě strany dobrovolně upsaly až po třech letech vyjednávání.

Průmysl ustoupil až ve chvíli, kdy vláda pohrozila zákonem, který by je k označování donutil. Půjde spíše o mírnou osvětu, kolik skleniček je možné denně vypít, aniž člověk riskuje vážnější poškození zdraví.

Tak například ženy by neměly vypít víc než tři jednotky. Za jednotku je považováno malé pivo, malá sklenička vína či malý panák tvrdého alkoholu. Muži se zase z lahve dozvědí, že maximální množství pro ně jsou tři až čtyři dávky.

V případě například silnějších piv by se měl doporučený počet dávek ještě zmenšit. Úřady doufají, že osvěta pomůže zvrátit nepříznivý trend zejména mezi mladými lidmi.

Přes sedm milionů lidí v Británii pije v průměru více alkoholických nápojů, než je doporučováno. Britové jsou navíc proslulí takzvaným "binge drinking", tedy nezřízeným pitím s jasným cílem "opít se do němoty".

Spotřeba alkoholu byla také jednou ze starostí hrdinky populární knihy Deník Bridget Jonesové. Bridget na úvod každé kapitoly pečlivě počítá denně vypité skleničky alkoholu a obvykle jich není málo. Humoristický román se stal světovým bestsellerem, ale bojovníky proti zneužívání alkoholu příliš nepotěšil.

Mladí si už "propíjejí" játra
Podle celoevropské analýzy právě zejména mladé Britky mnohdy překonávají své mužské protějšky v množství vypitého alkoholu. Podle vědců jde o vliv "chlapácké kultury".

"Máme případy mladých žen ve věku do dvaceti let, které už mají poškozená játra. To se dříve objevovalo až u lidí ve věku šedesáti či sedmdesáti let," říká profesorka Moira Plantová z Univerzity West of England.

Don Shenkar z organizace Alcohol Concern považuje chystané varování na lahvích či plechovkách s alkoholem za jeden z mnoha kroků, které je třeba podniknout. "Také bychom chtěli, aby více informací viselo přímo v hospodách a barech," říká Shenkar.

Na celoevropské úrovni se zatím podobné opatření nechystá. Podle březnového průzkumu Eurobarometr by ale osm z deseti Evropanů uvítalo, kdyby na lahvích s alkoholem byly varovné nápisy, které by o rizicích konzumace alkoholu informovaly především řidiče a těhotné ženy.

Lidé v Evropě konzumují alkohol čím dál více. Ve srovnání s rokem 2003 se počet lidí, kteří uvedli, že ho za poslední měsíc pili alespoň jednou, zvýšil o šest procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue