Alkohol svou nebezpečností předčí i heroin. Ilustrační foto

Alkohol svou nebezpečností předčí i heroin. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Alkohol je nebezpečnější než heroin i crack, tvrdí nová studie

  • 1028
Co je nejnebezpečnější droga - heroin, crack, kokain, PCP nebo ketamin? Pokud se podle nové metodiky započítají i dopady drogy na uživatele a společnost, předčí všechna narkotika alkohol.

Experti na drogovou problematiku sestavili novou stupnici, která hodnotí škody napáchané drogami uživatelům i společnosti. V čele žebříčku se umístil alkohol, následuje ho heroin a crack.

Alkohol je podle stupnice téměř třikrát škodlivější než kokain nebo tabák. Extáze například dosahuje jen osminy nebezpečnosti alkoholu. "Zjištění studie dokazují v rámci veřejného zdraví nutnost agresivně zacílit na škody páchané alkoholem. Nynější systém klasifikace drog souvisí jen málo s důkazy o jejich škodlivosti," řekl šéf expertního týmu profesor David Nutt.

Alkohol a tabák jsou pro dospělé v mnoha zemích legální. Na druhou stranu drogy jako extáze, konopí či LSD, které se na žebříčku umístily daleko níže, jsou nelegální a nesou s sebou riziko trestů vězení.

Kritizoval vládu kvůli konopí, musel odejít

"Je zaznamenání hodné, že dvě posuzované legální drogy - alkohol a tabák - se dostaly do horní části žebříčku, což naznačuje, že legální drogy způsobují přinejmenším stejné škody jako nelegální látky," řekl Nutt.

Profesor do loňského roku působil jako vlivný poradce britské vlády pro drogy. Post ale musel opustit poté, co ministry veřejně kritizoval za ignorování vědeckých informací naznačujících, že konopí je méně škodlivé než alkohol.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že alkohol zabije ročně ročně 2,5 milionu lidí. Do statistik se zapisuje kvůli chorobám srdce a jater, dopravním nehodám, sebevraždám a rakovině. Dohromady to představuje 3,8 procenta veškerých úmrtí. Celosvětově je alkohol třetím hlavním rizikovým faktorem předčasné smrti či trvalého zmrzačení.

Žebříček drog

Experti analyzovali drogy podle devíti měřítek škodlivosti pro uživatele a dalších sedmi pro společnost. První měřítka zahrnovala například úmrtí spojené s užívanou drogou, zdravotní poškození, závislost na droze či ztrátu vztahu nebo narušení vazeb v rodině. Škodlivost pro ostatní se mimo jiné posuzovala podle trestných činů, ekologických škod či soužití se společností.

Drogy poté byly ohodnoceny na stobodové stupnici, přičemž 100 znamená nejvyšší škodlivost a nula žádnou.

Alkohol získal 72 bodů, heroin 55 a crack jen o bod méně. Droga crystal meth podobná pervitinu dostala 33 bodů, kokain 27, tabák 26, amfetamin 23, konopí 20, léky ze skupiny benzodiazepinů (mezi něž patří například rohypnol, diazepam nebo lexaurin) 15, uklidňující prostředek ketamin 15, metadon 14, mefedron 13, extáze devět stejně jako anabolické steroidy, LSD sedm a psychotropní houbičky pět bodů.

Žebříček vychází z nové metodiky, kterou sestavili vědci z britského Nezávislého vědeckého výboru pro drogy (ISCD) a odborný poradce z Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video