Alkohol hýbe ve dvou zemích politikou

  • 8
Známá moudrost, že alkohol je metla lidstva, zřejmě neplatí tak úplně. Alkohol a jeho konzumace se může stát také předmětem politických sporů či rozhodnutí. Někde se dokonce alkohol stane hlavním bodem předvolebního programu. Poslední "alkoholové zprávy" pocházejí z Japonska a Kuvajtu.

Japonští komunisté smějí pít jen doma
Vedení japonských komunistů doporučilo svým představitelům, aby popíjení alkoholických nápojů omezili na prostor svého domova.

Důvodem je řada případů, kdy se komunističtí vůdcové pod vlivem alkoholu dopustili sexuálního harašení.

Například na konci května komunistický poslanec z horní komory parlamentu na jakémsi večírku sexuálně obtěžoval jednu ženu. 

Hidejo Fudesaka, který na večírku porušil stranické nařízení a ještě se dopustil sexuálního prohřešku, rezignoval v červnu nejen na svou blíže neupřesněnou vysokou funkci ve straně, ale i na křeslo v parlamentu. Nicméně zůstává členem Japonské komunistické strany.
 
Zákaz popíjení alkoholu mimo domov se podle agentury AP týká asi tisícovky komunistických pohlavárů a zaměstnanců stranického vedení.

Pokud chtějí popíjet při oficiálních příležitostech nebo i na soukromých akcích, musejí dopředu požádat o souhlas stranu.
 
Zákaz veřejného popíjení alkoholu pro představitele strany se sice datuje již od 70. let minulého století, avšak pokud se vůbec prosazoval, pak jen velmi vlažně. Jeden z vůdců strany Kazuo Šii upozornil, že nyní se bude na dodržování zákazu dohlížet přísněji.

S alkoholem do parlamentu
Netradiční předvolební program si zvolil Muhammad Rašíd Hifajtí, kandidát na poslance kuvajtského parlamentu. Slibuje, že pokud bude zvolen, bude se ze všech sil snažit legalizovat v zemi konzumaci alkoholických nápojů.

Hifajtí věří, že legalizace alkoholu pomůže zemi zbavit se mnohem většího zla, kterým jsou drogy a narkomanie, píše agentura Reuters.
 
"Jediný způsob, jak se zbavit konzumace drog v Kuvajtu, je legalizovat alkohol," tvrdí Hifajtí, jeden z 250 kandidátů, kteří budou usilovat o 50 poslaneckých křesel v sobotních parlamentních volbách. "Naše mládež hledá únik v drogách, protože si nemůže dopřát jiné, zdravější způsoby zábavy," dodává přesvědčeně.
 
Jeho nekonvenční předvolební kampaň vyvolává značně kontroverzní reakce v muslimském Kuvajtu, kde je konzumace alkoholu přísně zakázána. Hifajtí sám soudí, že asi nemá příliš velké šance uspět proti serióznějším kandidátům, ale naděje se prý vzdá až po volbách.

"Lidi už mají plné zuby prázdných řečí. Já jim aspoň slibuji něco, čemu sám věřím," říká Hifajtí.

Zatímco jedni ho už nyní viní z toho, že podkopává samotné základy kuvajtského státu, když se snaží prosadit jeden z projevů západní kultury, druzí soudí, že by alespoň skoncoval s pokrytectvím, které v otázce alkoholu v Kuvajtu nyní panuje.
 
Oficiálně je totiž alkohol v Kuvajtu zakázán. Místní ale tvrdí, že na černém trhu se dá sice za značné sumy, ale přece jen sehnat cokoli od ginu až po whisky.

A návod na to, jak si vyrobit podomácku víno, se také najde v každé domácnosti - hroznová šťáva, cukr, kvasnice a spousta trpělivosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video