Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Boj s alkoholismem a hazardním hráčstvím bude stejný jako potírání drog

  • 241
Vláda schválila změny v národní strategii protidrogové politiky. Proti alkoholu a hazardu se začne bojovat podobně jako s drogami. Opatření má omezit dostupnost alkoholických nápojů i hraní, a tím snížit jejich dopady.

Pro úspěch strategie v praxi je podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila potřeba posílit represi i prevenci. U represe zmínil mimo jiné větší pravomoci České obchodní inspekce při kontrolách nalévání alkoholu mladistvým.

Konkrétní návrhy opatření včetně jejich finanční náročnosti má však obsahovat materiál, který vláda dostane v březnu. Zatím podle protidrogového koordinátora vláda schválila pouze to, že je třeba situaci řešit.

Vobořil uvedl, že Česko je zlatým medailistou v pití alkoholu, zejména v kategorii školních dětí. „V zákoně je sice uvedena hranice 18 let, pod kterou nesmí být alkohol prodáván, ale ve srovnání s realitou to spíše zní jako vtip,“ řekl v České televizi.

Podle materiálu, který vláda projednávala, Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na hlavu. Denně či každý druhý den pije 15 procent dospělých - 23 procent mužů a osm procent žen. Aspoň jednou týdně si alkohol dopřeje víc než polovina mužů a víc než třetina žen. Vobořil také upozornil, že na následky požívání alkoholu umírá až desetkrát více lidí, než na nelegální drogy.

Třikrát za měsíc se opije pětina mladých Čechů

Evropská studie zjistila, že se šestnáctiletí v Česku opíjejí víc než jejich vrstevníci v jiných státech. V roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých Čechů a Češek, v roce 2011 jich byla už pětina. Podle Vobořila stoupá konzumace alkoholu také u dětí ze základních škol.

Podle protidrogového koordinátora je nutné změnit pohled lidí v Česku na pití alkoholu. „Česká společnost je v tomto v současnosti extrémně tolerantní,“ řekl.  

Dostupný je v Česku nejen alkohol, ale i hazardní hry. Loni na tisícovku obyvatel připadalo 7,5 hracího přístroje. Na Slovensku je to 3,7, v Německu tři, v Polsku 0,6 a v Rakousku 0,3 přístroje. V on-line hazardu v roce 2012 vklady u provozovatelů s licencí činily 14 miliard korun.

Zhruba ve stejné míře hrají Češi i na nedaněných zahraničních webech, uvádí strategie. Problémy s hraním by podle odborné studie mohlo mít až 170 tisíc dospělých, závislost až 80 tisíc z nich.

Považujete alkohol za stejný problém jako drogy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 958
NE
NE 723
,

Video