Aljašská Kivalina se potápí kvůli změně klimatu.

Aljašská Kivalina se potápí kvůli změně klimatu. | foto: Profimedia.cz

Inuitská vesnice na Aljašce se potápí, přestěhování by stálo miliony

  • 44
Obyvatele aljašské osady Kivalina čeká kvůli globálnímu oteplování, ubývání mořského ledu a vzestupu mořské hladiny velké stěhování. Místní Inuité se museli vzdát tradičního lovu velryb a nemilosrdný příboj několikrát do roka zaplavuje celou vesnici.

Malá aljašská vesnička Kivalina je domovem asi 400 obyvatel a nachází se desítky kilometrů za polárním kruhem. Pro Ameriku se stala symbolem důsledků globálního oteplování, které zde lze pozorovat na každém kroku.

Jak zkrotit emise?

Dohodu hatí Rusko a Indie

Místní Iñupiaty trápí zejména fakt, že ledová krusta se v posledních letech zmenšila natolik, že už po ní nemohou chodit. Nemohou se tak věnovat tradičnímu lovu kytovců, ke kterému mají díky výjimce od úřadů oprávnění.

„Globální oteplování nám způsobuje hodně problémů. Led už není tak tlustý, jako býval. Byli jsme zvyklí na tři metry tlustý led i daleko v oceánu,“ vysvětlil serveru The Washington Post Joseph Swan, jeden z vesnických stařešinů.

Přemístění vesnice a chybějící peníze

Mizející ledový příkrov má i další následky. Vesnice je při příboji bičována obřími vlnami a půdu, na které stojí, postupně rozežírá eroze. Kivalina tak jan čeká na to, který z problémů ji nakonec pohřbí. Kritickou situací už se začali intenzivně zabývat i politici z dalekého Washingtonu.

Jedinou nadějí na záchranu je totiž kompletní přemístění vesničky, což by však přišlo na sto milionů dolarů. Barack Obama při tom před pár lety slíbil na pomoc původním obyvatelům Ameriky celkem jen 50,4 milionu dolarů.

Pro lidi z Kivaliny je lov velryb tradicí. V poslední době však už pro něj nejsou podmínky.

Do situace okolo přemístění Kivaliny před týdnem vstoupila ministryně vnitra Sally Jewellová, která se za polární kruh osobně zavítala. „Váš příběh nám pomůže pochopit, co se tady děje,“ uvedla na setkání s občany Jewellová a připomněla tak, že v ohrožení jsou i další vesnice na pobřeží.

Současná situace podle ní pomůže i se sháněním prostředků pro pomoc „všem komunitám, které žijí na pobřeží“ a jsou ohrožovány stoupající hladinou moří a oceánů. Jewellová se tím podle svých slov nechce zaměřovat pouze na Aljašku.

Pomoc politiků, která nepřichází

Obyvatelé Kivaliny tvrdí, že vláda má povinnost zajistit přemístění jejich vesnice. Argumentují, že kdyby nebylo vlády, v ohrožených oblastech by se natrvalo neusadili. Místní Inuité v minulosti neměli stabilní domov a během lovu putovali i stovky kilometrů. Usadili se až poté, co vláda v roce 1906 vybudovala 26 škol určených pro původní obyvatele Aljašky. Kolem škol pak začaly vznikat vesnice a města. Jedním z nich byla i Kivalina.

Klimatologové stupňují varování. Emisí je nejvíce za 800 tisíc let

Skepticismus místních k vládním slibům je na místě. Problémy pobřežních aljašských vesnic totiž politici řeší už více než dvacet let. Bez výsledku. Velká očekávání vzbuzovala před deseti lety návštěva Hillary Clintonové a Johna McCaina, na které oba politici chtěli zjistit, co je na zvěstech o ohrožených vesnicích pravdy. Zůstalo však pouze u velkých slov a konkrétní pomoci se původní obyvatelé Aljašky nedočkali.

A jak to tak vypadá, záchrana od politiků nepřijde ani v následujících letech. Lidem Kivaliny tak zřejmě nezbude nic jiného, než se přestěhovat na vlastní náklady.

Podívejte se, jak Kivalina mizí kvůli změnám klimatu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue