Aliance řeší, co udělat s misí v Kosovu

Severoatlantická aliance přemýšlí, jaká bude další podoba mírové operace KFOR v jihosrbské provincii Kosovo. Rozhodnutí by mělo padnout v říjnu. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka míní, že i česká armáda bude asi muset měnit své dosavadní plány.

"Dozvěděl jsem se ještě další možné varianty, které mohou nastat a pravděpodobně nastanou," prohlásil Štefka. O podrobnostech nechce mluvit, dokud aliance definitivně nerozhodne. Vše však může nakonec dopadnout jinak, než armáda předpokládala.

Nyní je v Kosovu kolem 400 českých vojáků, kteří pracují ve společném praporu se stovkou Slováků. Dosud se vše připravovalo na to, aby v srpnu 2005 Češi převzali od Finů velení své mnohonárodní brigády. V takové situaci by bylo nutné zvýšit počet vojáků až na 600. Tento plán už schválila i česká vláda.

Misi KFOR v Kosovu nyní tvoří čtyři mnohonárodní brigády, mezinárodní vojenská policejní jednotka a velitelství. Češi spolu se Slováky, Finy, Švédy, Iry a Lotyši tvoří brigádu Střed, nyní vedenou finskými vojáky.

"Nyní to vypadá, že by mohly být jen tři brigády," poznamenal Štefka. Nastaly by tak změny organizační struktury, ale jiné, než se původně plánovalo. "Pro nás to bude zřejmě znamenat podřízení pod jinou brigádu, ale zůstali bychom ve stejném prostoru a se stejnými počty," dodal generál.

Struktura mise se měla měnit už na jaře, kdy bylo naplánováno, že místo stabilních posádek vzniknou mobilní jednotky, schopné okamžitě v případě potřeby zasahovat po celém Kosovu. Plán však zhatily březnové střety mezi místními Albánci a srbskou menšinou.

KFOR však podle Štefky zůstanou vzhledem k situaci v oblasti stejné úkoly, jako má dnes. Proto má už nyní každá ze členských zemí k dispozici jednotku vybavenou ke zvládání demonstrací a násilí, jako byly ty v březnu. Vojáky česko-slovenského praporu vycvičili instruktoři vojenské policie, která také dodala potřebné vybavení.


Video