Aliance musí do Iráku, tvrdí Svoboda

  • 1
Boj proti terorismu musí pokračovat. NATO by mělo jít do Iráku, protože prokázalo, že dovede být stabilizačním faktorem, prohlásil český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Aliance potřebuje mandát OSN," konstatoval šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer.

Český šéf diplomacie v rozhovoru pro německou agenturu DPA uvedl, že Severoatlantická aliance do Iráku musí.

Větší zapojení NATO v regionu odůvodnil tím, že "je tam zapotřebí akceschopná organizace, a NATO v Afghánistánu prokázalo, že jednat umí". Stabilní Irák pak pomůže stabilizaci celého regionu.

"V boji proti mezinárodnímu terorismu hrozí záměna příčin s následky. Útoky jako nedávný v Madridu chápe veřejnost stále více jako důsledek války v Iráku a Afghánistánu, a přitom je to právě naopak. Ozbrojené akce mezinárodního společenství jsou vedeny právě proto, aby možnost podobných teroristických útoků snížily," řekl Svoboda v Praze.

Nedávné volby ve Španělsku podle něj prokázaly, že teroristé umí ovlivnit nálady veřejnosti. Svoboda se proto obává, že "to pravděpodobně udělají znovu".

Konference k Afghánistánu, která se bude ve středu a čtvrtek konat v Berlíně, bude mít podle Svobody "velký symbolický význam, protože může demonstrovat rozhodnost v boji proti terorismu".

Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer ve Washingtonu oznámil, že NATO potřebuje ke vstupu do Iráku mandát Rady bezpečnosti OSN týkající se mírových sil. Ten má podle jeho slov "politicky zásadní význam" pro to, aby Severoatlantická aliance mohla převzít v Iráku větší odpovědnost za bezpečnost v zemi.

Washington chce, aby NATO převzalo formálně velení nad částí jednotek v jižním Iráku, kde aliance nyní poskytuje podporu polským,  španělským a dalším jednotkám. Někteří evropští představitelé však dali najevo, že chtějí, aby nejprve dostala OSN v Iráku větší pravomoci.

"Myslím, že (rezoluce Rady bezpečnosti) má zásadní, politicky zásadní význam, i když z právního hlediska není stoprocentně nezbytná," řekl Scheffer. Rezoluce by nejen stanovila úlohu OSN po předání suverenity Iráčanům 30. června, ale také by dala stabilizačním silám konkrétní mandát, dodal.

"Je důležité, aby tato rezoluce zde byla co nejdříve, protože není možné o tom začít diskutovat 1. července," prohlásil šéf NATO.

Pokud bude rezoluce schválena a irácká vláda požádá o další vojenskou pomoc, NATO může jako aliance schválit svou účast v Iráku, která by byla strukturovanější než nyní, řekl Scheffer. Podle něj by mohly být i schváleny i dvě rezoluce RB OSN - jedna stanovující úlohu OSN a druhá požadující vytvoření stabilizačních sil po 30. červnu, kdy chtějí USA předat správu země Iráčanům.


Video